20-lecie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczawnicy

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.05.29 21:37 / news / czytano 5400 / opinie 0

„Jeśli człowiek robi coś dobrego z trudem, trud przemija, a dobro zostaje” – tymi słowami powtórzonymi za św. Augustynem Janina Zachwieja Przewodnicząca PSOUU Koło w Szczawnicy otworzyła tegoroczne obchody jubileuszu.

Część oficjalną poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele parafialnym w Maniowach w koncelebrze księży proboszczów: Tadeusza Dybła z Maniów, Franciszka Bondka ze Szczawnicy, Józefa Włodarczyka ze Szlachtowej oraz Henryka Homoncika z Krościenka n/D. Dalsza część uroczystości miała miejsce w Zajeździe Czorsztyńskim również w Maniowach. 

Koło powstało w 1994 roku z trudu rodziców dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, z trudu ich przyjaciół i szerokiego grona życzliwych ludzi - co podkreśliła w swoim wystąpieniu Janina Zachwieja. - Pierwsze lata działalności kojarzyć się nam będą z panią Iloną Baradziej- Parnas z Rady Polek, Bronisławem Bublikiem i jego rodziną z Krościenka n/D, Michałem Kochanem ze Szczawnicy, Czesławą Wójcik i Andrzejem Sekuradzkim obecnym Przewodniczącym PSOUU w Zakopanem. Wierzymy, że uda nam się zrealizować ostatnie z wielkich marzeń i zbudować dom mieszkalny dla tych osób, które utraciły oparcie w rodzinie. To zadanie zamknie cykl towarzyszenia osobom upośledzonym od dzieciństwa po naturalny kres ich dni – mówiła Przewodnicząca Koła.

Obecnie Koło niesie pomoc osobom upośledzonym z rejonu gmin: Krościenko n/D, Ochotnicy Dolnej, Czorsztyna, Kamienicy, Łącka i Miasta i Gminy Szczawnica. PSUUU prowadzi 4 dzienne placówki, w których obejmuje opieką ponad 100 osób.

Podczas uroczystości Janina Zachwieja odznaczona została Srebrnym Medalem Zasługi, który w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wręczył jej Andrzej Harężlak Wicewojewoda Małopolski. 

- Chcę podziękować za ten zaszczyt, że mogę uczestniczyć w obchodach tego jubileuszu i jestem pełen szacunku i uznania, że stworzono dla tych dzieci, które niestety mają o wiele większe bariery do pokonania w życiu niż ich inni rówieśnicy, życie łatwiejszym i lżejszym. Pokazaliście im, że mogą być przydatni i normalnie funkcjonować w społeczeństwie – mówił wojewoda.

Specjalne statuetki – Anioły Dobra, przygotowane przez pracowników i wychowanków Koła,  otrzymały osoby, które miały i nadal mają znaczący wpływ na powstanie i działalność Stowarzyszenia, osoby które niosą dobro, wsparcie i pomoc.

Obecny na uroczystości Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber w imieniu nowotarskiego Samorządu złożył gratulacje i wyraził słowa uznania w zaangażowanie, poświecenie w pracę z dziećmi i dorosłymi niepełnosprawnymi. 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Bogusław Waksmundzki Urzędujący Członek Zarządu Starostwa Powiatowego, Jan Hamerski Radny Sejmiku Małopolskiego, Przedstawicielki Rady Polek z Warszawy na czele z Marią Ludwiką Wiercińską prezes Stowarzyszenia, przedstawiciele władz gminnych ze Szczawnicy, Krościenka n/D, Czorsztyna, prezesi, dyrektorzy i kierownicy organizacji i instytucji współpracujących i wspierających działalność Koła, a także rodzice i rodziny podopiecznych oraz podopieczni.

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu było przedstawienie teatralne w wykonaniu wychowanków Stowarzyszenia. Jubileusz prowadził Jerzy Pal aktor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij