80 lat szkoły w Ochotnicy Dolnej

Fot. Paweł Dłubacz 2018.11.10 20:38 / news / czytano 651 / opinie 0

W wyjątkowym roku 100-lecia Niepodległej Polski, także nasza Mała Ojczyzna przeżywała swój osobisty jubileusz. 8 listopada 2018 świętowaliśmy 80 - lecie oddania do użytku publicznego murowanego budynku Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Dolnej - Centrum.

Przygotowania do uroczystości trwały bardzo długo, bowiem postawiliśmy sobie do realizacji cel niezwykły - odnowienie tablicy pamiątkowej, która to zawisła na murach szkolnych w 1938 roku. Oryginalna, drewniana tablica zaginęła podczas II wojny światowej ale dzięki artykułowi prasowemu sprzed 80 lat oraz relacji pani Anieli Chryczyk, która pamięta tamte wydarzenia udało się odtworzyć pierwotne brzmienie inskrypcji oraz jej wygląd. 
 
Uroczystość rozpoczęła akademia, która odbyła się w Kościele Parafialnym pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej. Przygotowali ją uczniowie klas V b i VIII b, przy udziale starszych kolegów z klas gimnazjalnych (Kinga Jasiurkowska i Patryk Tarchała z klasy III b), o oprawę muzyczną zadbały natomiast zespoły: Nucicki pod opieką pani Agaty Chlipały oraz Wstonzecki, w którym grają i śpiewają absolwentki naszej szkoły. Wielkie wzruszenie wywołała Lena Gołdyn - uczennica klasy IV, która piosenką "Co to jest Niepodległość?" skradła serca publiczności. Po akademii miała miejsce uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez księdza proboszcza Pawła Legutkę i księdza prałata Józefa Urbaniaka.

Po mszy orszak, któremu przewodziły poczty sztandarowe wszystkich szkół naszej gminy, przemaszerował pod budynek szkoły, gdzie nastąpiła druga część  uroczystości. Na początku odsłonięto tablicę pamiątkową. Pani dyrektor Barbarze Konopce towarzyszyli: panowie: Dawid Golik i Stanisław Jurkowski, panie: Janina Królczyk - nauczyciel naszej szkoły oraz Wiesława Faltyn - przewodnicząca Rady Rodziców oraz Marcin Jagieła - uczeń klasy III a gimnazjum. W tym miejscu szczególnie dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej, reprezentowanemu przez doktorów: Macieja Korkucia i Dawida Golika , który nie tylko pomógł opracować tablicę, ale przede wszystkim sfinansował w całości jej wykonanie. Po odsłonięciu pani dyrektor zasadziła Drzewo Niepodległości oraz zakopała kapsułę czasu, w której znalazły się współczesne fotografie oraz list do przyszłych pokoleń, który napisała Marta Jankowska, uczennica klasy III a).

Ostatnią częścią naszej szkolnej uroczystości było otwarcie szczególnej wystawy. Zaprezentowane zdjęcia oraz świadectwa szkolne pochodzą z prywatnych zbiorów naszych absolwentów i nauczycieli, a najstarsze sięgają nawet  lat 40-tych ubiegłego wieku. Wzbudziły one ogromne zainteresowanie naszych gości, a próby odnajdywania i rozpoznawania się na fotografiach sprawiały ogromną radość. Był to niezwykły czas na wspomnienia. Ważne miejsce w wystawie zajmuje także Kronika Szkolna, której pierwszy wpis pochodzi z 1880 roku. Jest ona cennym źródłem informacji, nie tylko na temat historii szkoły ale także historii Ochotnicy, między innymi w okresie I wojny światowej. Do otwarcia wystawy pani dyrektor zaprosiła wszystkich obecnych na uroczystości byłych dyrektorów - wstęgę przecinali zatem panie: Irena Chlipała i Renata Rusnarczyk oraz pan Leszek Wołek. Na koniec, jak przystało na huczne urodziny, było dmuchanie świeczek na torcie oraz konfetti i uroczyste "Sto lat". 
 
Wszystkim zacnym gościom dziękujemy za przybycie. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Rady Rodziców, która pomogła w sfinansowaniu dzisiejszej uroczystości. Uroczystość w całości przygotowały panie Małgorzata Kędzierska i Agnieszka Dyda.
 
Swoją obecnością zaszczycili nas wspaniali goście:
dr Dawid Golik oraz pani Maria Konieczna - pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie,
pan Leszek Ciężobka - wizytator Delegatury KO w Nowym Targu,
pan Stanisław Jurkowski – Wójt Gminy Ochotnica Dolna,
panowie Radni Gminy Ochotnica Dolna, a wśród nich Wójt - elekt, pan Tadeusz Królczyk, 
pani Maria Łojas- Jurkowską – radna powiatu nowotarskiego i Sekretarz Gminy Ochotnica Dolna,
pani Jadwiga Czajka - Kierownik Referatu Oświaty i Administracji Gminy Ochotnica Dolna,
pani Elżbieta Polczyk – kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Gminy Ochotnica Dolna,
pan Zbigniew Chlebek – kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej Gminy Ochotnica Dolna,
pan Piotr Gąsienica – kierownika Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej,
dyrektorzy szkół naszej gminy:  panie: Józefa Grzywnowicz, Grażyna Noworolnik i Renata Rusnarczyk oraz panowie Tadeusz Litwa i Marek Żołądź wraz z pocztami sztandarowymi,
pan LeszekWołek –wieloletni dyrektor naszej szkoły podstawowej i gimnazjum,
pan Robert Dębski – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem,
pan Wojciech Chlipała – sołtys sołectwa Ochotnica Dolna,
ksiądz prałat Józef Urbaniak,
ksiądz proboszcz Paweł Legutko,
byli i emerytowani nauczyciele oraz pracownicy obsługi,
rodzice naszych uczniów.
Autor: Agnieszka Dyda
Zdjęcia: Paweł Dłubacz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij