Blisko 80 wypraw i akcji w wakacje w Pieninach i Gorcach

Fot. 2016.09.14 19:36 / news / czytano 1728 / opinie 0

GOPR-owcy podsumowali sezon letni. W Pieninach i Gorcach w lipcu i sierpniu interweniowali 77 razy, w 10 przypadkach konieczne było użycie śmigłowca.

W ciągu dwóch miesięcy ratownicy byli wzywani praktycznie codziennie. W sytuacjach, gdy poszkodowany znajdował się w terenie trudno dostępnym lub istniało realne zagrożenie życia, na pomoc wzywano śmigłowiec LPR. Kilkanaście razy wspomagał akcje ratunkowe, a raz w Pieninach interweniował „Sokół” z Zakopanego. Oto garść statystyk GP GOPR z dwóch miesięcy wakacji:

Lipiec
37 akcji i wypraw (w tym 4 z użyciem śmigłowca)
37 poszkodowanych (w tym 4 obcokrajowców)

Sierpień
40 akcji i wypraw (w tym 6 z użyciem śmigłowca)
40 poszkodowanych
 
- Nie ma zgłoszeń ważnych i mniej ważnych. Jedno z bardziej nietypowych jakie odebraliśmy to wypadek mężczyzny wieku ok. 50 lat. Pan wyszedł na grzyby i zmarł na zawał. Inne, wydawałoby się bez szans powodzenia, to poszukiwania zaginionego człowieka chorego przypuszczalnie na demencję. Zgłoszenie spłynęło do GOPR dopiero po 48 h od zaginięcia! Przez ten czas z mężczyzną mogło stać się wszystko. Od razu zadysponowaliśmy grupę poszukiwawczą. Pogoda tego dnia była paskudna. Bez przerwy lało. Było tak mokro, że po 12 godzinach akcji postanowiliśmy przerwać poszukiwania. Wznowiliśmy akcję rano i mężczyzna został odnaleziony. Leżał na ziemi mocno wyziębiony, ale żywy -mówi Mariusz Zaród, Naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR.
 
Ratownicy GP GOPR przyznają, że w tym roku coraz więcej ludzi dzwoni na numer 601 100 300 oraz korzysta z aplikacji Ratunek. Ta ostatnia kilka razy pozwoliła na bezpieczne wyprowadzenie turystów na szlak i wysłanie ekipy z pomocą. Jak działa aplikacja RATUNEK? Ratownicy dyżurni po otrzymaniu zgłoszenia bardzo często wysyłają turyście link umożliwiający pobranie Ratunku. Tym sposobem osoba czuje się pewniej, bo łącząc się z ratownikami przez aplikację jest pod ciągłą „kontrolą” – Na monitorze widzimy jej położenie i możemy sugerować najlepszą drogę wyjścia z trudnego położenia - wyjaśnia naczelnik.
Autor: Oprac. red.
Źródło: 601100300.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij