Czorsztyn z bogatą propozycją wydarzeń kulturalnych

Fot. Grzegorz Gaj 2019.08.21 16:32 / news / czytano 656 / opinie 0

Moc atrakcji czekała na turystów i mieszkańców w weekend od 9 sierpnia w Gminie Czorsztyn. Odwiedziny przedstawicieli zaprzyjaźnionych samorządów zarówno z Polski, jak i ze Słowacji, były okazją, by razem z nami wziąć udział w kolejnej edycji Konkursu Potraw Regionalnych oraz Bitwie Regionów, a także w pierwszej edycji organizowanych Targów Produktu Regionalnego i Górskiego.

Jako pierwsi zawitali do nas przedstawiciele Gminy Krokowo z Wójtem  Adamem Śliwickim na czele. Goście przybyli do nas z rycerską świtą, która wszystkich chętnych gościła strawą przyrządzaną nad paleniskiem oraz raczyła średniowiecznymi opowieściami. Wioska rycerska, która wyrosła  na terenie ośrodka Hotel Kinga Welness cieszyła się ogromnym zainteresowaniem podczas trwającej równocześnie obok imprezy.  W trakcie weekendu do Gminy Czorsztyn przybyła również delegacja z partnerskiego Tarnowa Podgórnego z Wójtem Tadeuszem Czajką na czele, Gminy Rogoźno, którą reprezentował Burmistrz Roman Szuberski  oraz delegacja z Gminy Kapusany ze Słowacji z Panią Starostą Slávką Gutekova na czele.

Dwudniowej imprezie towarzyszyła nie tylko piękna słoneczna aura, ale również wiele atrakcji i niespodzianek zarówno dla ducha, jak i ciała.  Tuż po oficjalnym rozpoczęciu imprezy podczas, którego Artur Majerczak Dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn przywitał gości obecni ruszyli do obficie zastawionych stoisk z potrawami regionalnymi, które przygotowały wszystkie siedem Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Czorsztyn, jak również Gospodynie ze Słowacji. Potrawy regionalne, moskole z niedźwiedzim czosnkiem, racuchy z grochem, pierogi i inne miejscowe przysmaki znikały z pięknie przystrojonych stołów w zawrotnym tempie.  Nie sposób nie docenić trudu gospodyń, które mimo upału i zmęczenia nie tylko żwawo obsługiwały podchodzących smakoszy, ale jednocześnie prezentowały na scenie przygotowane scenki rodzajowe, których tematyka obejmowała zwyczaje polskiej wsi.

Trud ten został doceniony przez włodarza Gminy Czorsztyn, Wójta Tadeusza Wacha, który w podzięce za całokształt pracy oraz krzewienie kultury góralskiej wyróżnił każde z siedmiu Kół Gospodyń Wiejskich wręczając Paniom Bony Pieniężne tej samej wartości. Ponadto w imieniu Starosty Powiatowego nagrody rzeczowe wręczył Kołom Bogusław Waksmundzki Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego oraz Rafał Jandura Członek Zarządu Powiatu.

Ponadto Małopolska Izba Rolnicza wyróżniła oraz wręczyła upominki gościom prezentującym strawę rycerską tj. Gminie Krokowo oraz potrawy pochodzenia słowackiego tj. Paniom z Gminy Kapusany.

Równolegle do Konkursu Potraw toczyła się bitwa Regionów organizowana przez KOWR, w której udział wzięło łącznie 10 uczestników, w tym m.in. KGW Maniowy, Czorsztyn, Ochotnica Dolna, Lubcza czy Kościelisko. Jury, które smakowało i oceniało zaprezentowane potrawy miały nie lada zakąskę, gdyż każde z dań miało w sobie coś charakterystycznego jednak ku radości miejscowych ostatecznie wygrało Koło Gospodyń Wiejskich z Czorsztyna ze swoim Czorsztyńskim Gulaszem z kopytakami. Potrawa zachwyciła Jury subtelnym smakiem, który zapewnił paniom maksymalnie wysokie noty.

Podczas trwania całej imprezy na terenie ośrodka Hotel Kinga Welness odwiedzić można było stoiska wystawców w tym stoisko: KRUS Kraków, Powiatu Nowotarskiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, MIR – stoisko z miodem, Uniwersytetu Rolniczego, który wcześniej poprowadził prelekcję nt. programu żywieniowego czy Małopolskiej Izby Rolniczej.

Plac przed hotelem Kinga tętnił życiem. Stoiska z potrawami, stoisko LGD Gorce Pieniny oraz Gminy Czorsztyn, gdzie bezpłatnie nabyć można było mapy z atrakcjami regionu, pomalować dzieciom twarze oraz łapać olbrzymie bańki mydlane …oj działo się tego dnia na czorsztyńskim podwórku. 

Na scenie natomiast występowali kolejni artyści, prezentujący muzyczny repertuar.  Na scenie wystąpili m.in. : Zespół Folkowy Hajnica z Ochotnicy Dolnej, Muzyka Karpat Andrzeja Budz, Zespół z Kapusan ze Słowacji oraz Zespół z Lubczy. Ogromne zainteresowanie wśród uczestników imprezy wzbudził pokaz mody góralskiej „Ze strojem przez pokolenia”. Moderator Katarzyna Dobrzyńska  wzbudziła ciekawość widowni opowiadając o typologii prezentowanych strojów, które jednocześnie na scenie prezentowali członkowie zespołu „Mali Maniowianie”.  Po tradycyjnych strojach przyszedł czas na nowoczesność, a na wybiegu w roli modeli wystąpiła młodzież z Czorsztyna oraz Szczawnicy prezentując stroje folkowe zaprojektowane przez Martę Polaczyk. Całość pokazu zorganizowały Aneta Węglarz oraz Dominika Szczepaniak.

Po pokazie przyszedł czas na gwiazdę wieczoru , którą tym razem był Jerzy Kryszak – znany aktor, satyryk przyciągnął na miejsce imprezy tłum turystów oraz lokalnych mieszkańców. Zmierzch, piękna sceneria, w jakiem zorganizowano imprezę, zadowoleni i rozochoceni goście, a także goście hotelowi oglądający wydarzenie z jacuzzi umiejscowionego przed hotelem nadawały imprezie niezwykłego wakacyjnego klimatu i niepowtarzalnej atmosfery.

Całość kulturowych wydarzeń w Gminie Czorsztyn domknęła przysłowiowa wisienka na torcie, którą była Opera „Zamek na Czorsztynie” , która dosłownie oczarowała publiczność w niedzielny ciepły wieczór. Opera „Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomor i Wanda kompozytora Karola Kurpińskiego zaprezentowała została w ruinach czorsztyńskiego zamku. Organizatorem tego niezwykłego duchowego wydarzenia była Lokalna Grupa Działania Gorce Pieniny, która pozyskała fundusze  na ten cel z MKiDN w ramach programu Kultura Dostępna.

W trakcie imprezy odbyła się loteria na rzecz OSP Czorsztyn. Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich oraz Radna Gminy Czorsztyn poprzez zorganizowaną zbiórkę wspierali działalność Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Szczawnicy.
Autor: Aneta Markus
Źródło: UG Czorsztyn
Zdjęcia: Grzegorz Gaj
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij