Czytelnicy proszą o interwencję w sprawie chodników

Fot. 2019.01.15 14:15 / news / czytano 1288 / opinie 0

- Proszę, wręcz błagam, o poruszenie tematu związanego z nieodśnieżonymi chodnikami w gminie Krościenko - napisał anonimowy czytelnik Pienińskiego Portalu Informacyjnego. Sprawdziliśmy. Rzeczywiście chodniki i zwisające nad chodnikami sople lodu stwarzają wielkie zagrożenie dla przechodniów.

Co warto wiedzieć! Właściciele, dzierżawcy, zarządcy nieruchomości są zobowiązani do uprzątnięcia śniegu i lodu z chodników. Pamiętaj! Usuwaj sople z okapów dachów, rynien i innych części elewacji i dachu. Pamiętaj o uprzątnięciu śniegu z dachów (sklepy, szkoły, hale, itp.), bardzo często ciężar zalegającego śniegu powoduje naruszenie konstrukcji dachu stwarzając tym samym zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia osób przebywających w budynku.

Oblodzenie i śnieżna, zimowa aura powodują, że wyjście z domu wiąże się z wyższym, niż inną porą, ryzykiem szkód osobowych i majątkowych. Zimą w poczekalniach szpitali zwiększa się liczba osób ze złamaniami, skręceniami i innymi obrażeniami ciała.

Odpowiedzialność za szkodę
Jeżeli w wyniku upadku na nieodśnieżonym chodniku osoba poniosła szkodę, może się domagać odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej od zarządcy danej nieruchomości. Właściciel lub zarządca chodnika jest zobowiązany do utrzymywania jego nawierzchni w dobrym stanie, w tym m.in. do odśnieżania i usuwania zlodowaceń. Właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek dbania o odśnieżenie dachu i usuwanie oblodzeń – w przeciwnym wypadku grozi mu mandat. Jeżeli nie dopełnił swoich obowiązków i w wyniku tego doszło do wypadku, może spodziewać się roszczeń odszkodowawczych.
 
Krzywda
Poza odszkodowaniem od zarządcy, który nie dopełnił swojego obowiązku, poszkodowany może się też domagać zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. W tym celu musi udowodnić, że w wyniku wypadku, ucierpiał w poważny sposób (np. zaczął mu dolegać strach przed otwartą przestrzenią, depresja lub nadmierna nerwowość), wskazując na związek przyczynowy między wypadkiem a krzywdą.

Ustalenie odpowiedzialnego
W praktyce często trudno określić kto jest odpowiedzialny za utrzymanie określonego chodnika w należytym stanie. Może się zdarzyć, że właścicielem terenu, na którym jest zlokalizowane przejście, nie jest właściciel budynku, ale np.gmina. Sprawdzić kto jest odpowiedzialny można w księdze wieczystej, pod warunkiem, że znamy numer nieruchomości. Można też zasięgnąć informacji w urzędzie gminy. W wypadku przejść położonych przy lokalach użytkowych, takich jak restauracje czy sklepy, można domniemywać, że to ich najemcy są odpowiedzialni za szkody.
 
Dokumentacja szkody
Poszkodowany, chcąc uzyskać odszkodowanie, musi udowodnić, że szkoda wynikła w wyniku zaniedbania obowiązku przez zarządcę. Poszkodowany powinien zebrać jak największą ilość dowodów. Przydatne będą np. notatka policyjna z miejsca zdarzenia, oświadczenia świadków, zdjęcia z miejsca zdarzenia i zdjęcia szkody. Należy też zebrać wszystkie rachunki związane z leczeniem i innymi kosztami wypadku. Poszkodowany powinien następnie wystąpić do odpowiedzialnego za utrzymanie chodnika o wypłatę odszkodowania. Jeżeli ten odmówi naprawienia szkody, nie pozostaje nic innego, jak wniesienie pozwu do sądu.
Autor: oprac.red.
Źródło: infor.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij