2019.07.21 12:04 / news / czytano 2204 / opinie 0
Dwudniowe obchody otworzył w sobotnie popołudnie założyciel uzdrowiska Józef Szalay (Ludwik Ciesielka) oraz Matylda z Klobassów (Barbara Szela). W programie uroczystości pierwszego dnia znalazło się złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą Janosa Esterhazy’ego, bohatera narodu węgierskiego, koligacjami rodzinnymi związanego ze Szczawnicą.
Następnie na scenie plenerowej pod kolejka na Palenicę wystąpili Bajarze znad Grajcarka w repertuarze retro, Zespół Regionalny „Szlachtowianie” ze Szlachtowej i Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem z folklorem pienińskim, wokalno – instrumentalna grupa „Prasłowianki” prezentująca ludowe pieśni krajów bałkańskich i słowiańskich oraz Hungaricum Music Project, trio muzyków z Budapesztu, grających melodie węgierskie, w tym na najsłynniejszym na świecie instrumencie węgierskim – cymbałach. Imprezie towarzyszył festiwal wina i smaków węgierskich oraz góralskich przy dolnej stacji PKL.
Niedzielne obchody rozpoczęły się mszą świętą w szczawnickim kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha w intencji narodu polskiego i węgierskiego. Następnie przy pomniku założyciela Uzdrowiska Szczawnica - Józefa Szalaya odśpiewano hymny narodowe Polski i Węgier oraz przedstawiciele obu narodów złożyli wiązanki kwiatów.
- Dzięki Józefowi Szalayowi w Szczawnicy zaistniało wiele rożnych przedsięwzięć, inicjatyw i dzięki niemu spotykamy się dzisiaj składając wiązanki pod pomnikiem. Przypominamy jego postać jako osoby, która odcisnęła znaczące piętno na naszej historii, na naszym mieście, na naszym uzdrowisku - mówił Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy.
Na zakończenie obchodów zebrani przeszli do Muzeum Uzdrowiska obejrzeć wystawę zatytułowaną „Rozdziały o przyjaźni polsko – węgierskiej w latach pożogi wojennej (1939 – 1945)”, którą otworzyła Ambasador Węgier w Polsce dr Orsolya Zsuyzsanna Kovacs oraz obejrzeć film dokumentalny „Węgierskie serce”, odpowiadający o fenomenie, jakim była bezprecedensowa pomoc Węgrów, udzielona podczas drugiej wojny światowej polskim uchodźcom.
W szczawnickich uroczystościach wzięli także udział konsul dr Adrienne Koermendy z Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie i dr Sandor Nedeczky wicekonsul Węgier we Wrocławiu, samorządowcy, przedstawiciele Uzdrowiska Szczawnica w osobach Andrzeja i Heleny Mańkowskich, radni, członkowie Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy i oddziału Akcji Katolickiej.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz