Flisacy zachęcają do korzystania ze spływu

Fot. Arch. Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich 2019.10.17 17:55 / news / czytano 1115 / opinie 0

Piękna październikowa pogoda rozpieszcza, a wraz z nią pienińscy flisacy zachęcają do skorzystania ze spływu w zapierającej dech w piersiach scenerii jesiennego przełomu Dunajca.

Warto skorzystać z zaproszenia, bo ta jedna z najpiękniejszych pienińskich atrakcji dostępna jest tylko do 31 października. 

- Jesienny spływ Dunajcem ma wiele uroku. Wysokie temperatury, jak na październik, pozwalają oderwać się często od zabieganej codzienności. Babie lato dopisuje i warto jeszcze w tych ostatnich dniach skorzystać z tej atrakcji - zachęcają flisacy.

CENNIK i INFORMACJA

Kilka słów o historii spływu Dunajcem

Od blisko 200 lat spływ przełomem Dunajca jest największą atrakcją Pienin. Początkowo miał charakter towarzyskich imprez, sporadycznie organizowanych dla gości okolicznych dworów i zamków. Upowszechnienie spływu niewątpliwie związane było z rozwojem Szczawnicy jako uzdrowiska i osobą Józefa Szalaya. To on nadał mu szczególną oprawę. Spływano się wówczas w flotyllach utworzonych z kilkunastu tratw. Na czele łódź flagowa, udekorowana barwami narodowymi oraz sztandarem flisaków z godłem i wizerunkiem św. Kingi. W niej siadał sam „admirał” – J. Szalay i umieszczano moździerze. Strzelano z nich na wiwat w miejscach, gdzie najlepiej odpowiadało echo. Następnie płynęła orkiestra zdrojowa, za nią pozostali goście. Śpiewano patriotyczne pieśni, wznoszono toasty. W Szczawnicy czółna przybijające do brzegu witała góralska kapela, a ubrane w regionalne stroje dziewczęta przepuszczały wysiadających gości pod łukami z kwiatów, liści i chustek. Czółna tzw. dłubanki wykonywane były z jednego pnia drzewa (topolowego lub świerkowego) i wiązane po dwie, później po trzy, a nawet cztery. W 1934 r. powstało Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec, które zajęło się organizacją spływu. Dziś z tej formy zwiedzania Pienin korzysta blisko 250 tysięcy turystów rocznie.

Autor: Oprac. red.
Źródło: flisacy.pl, Pieniński Park Narodowy
Zdjęcia: Arch. Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij