Kolejny festyn rodzinny Związku Podhalan za nami

Fot. Alina Lelito, Agnieszka Stopka 2016.08.16 13:31 / news / czytano 3815 / opinie 0

Niedzielę 14 sierpnia wielu turystów, kuracjuszy i szczawniczan spędzało czas na placu w pobliżu PKL Palenica, gdzie wszyscy bawili się podczas XIII Festynu Rodzinnego organizowanego co roku przez Związek Podhalan Oddział Pieniński.

Festyn Rodzinny to swojska, góralska impreza z wieloma atrakcjami, pełna konkursów dla osób w każdym wieku i wzbogacona pokazami sztuk z różnych dziedzin. Zainaugurowano ją efektownie. Spod położonego w Parku Górnym Dworku Gościnnego wyruszył korowód, w skład którego weszli idąca na czele Elżbieta Wiercioch prezes Oddziału Pienińskiego Związku Podhalan, Piotr Gąsienica dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda oraz przebrani za rodzinę Józefa Szalaya członkowie lokalnego Teatru Amatorskiego. W pochodzie szło również ponad 190 osób - śpiewaków i muzyków z węgierskiego Chóru FILI wraz z Grupą Rekonstrukcyjną Huzarów z Siedmiogrodu. Goście z Węgier uczcili pamięć swoich rodaków Józefa Szalaya i Janosa Esterhazego składając kwiaty i zaciągając wartę pod ich pomnikami - Szalaya w Parku Górnym, Esterhazego przy promenadzie nad Grajcarkiem.

Dalsza część festynu odbywała się już na placu pod kolejką PKL Palenica. Na scenie wystąpiły zespoły Spod Turbacza z Poręby Wielkiej, Mali Szlachtowianie ze Szlachtowej, Pieniny z Krościenka nad Dunajcem oraz młodzież podhalańska czyli formujący się od niedawna zespół muzyczny. Każda z grup, reprezentując zamieszkiwaną przez siebie część Podtatrza, zaserwowała publiczności dobrą dawkę góralskiego folkloru. W tematykę góralską wpisywał się również występ początkujących instrumentalistów czyli uczestników prowadzonych przez Wiesława Majerczaka warsztatów nauki gry na instrumentach ludowych. Na scenie zaprezentowali się się Eliza Dudas i Adam Słowik. Podopieczni Majerczaka dowiedli, że warto uczyć się gry na skrzypcach od najmłodszych lat. Opiekun warsztatów pochwalił ich osiągnięcia, talent i pracowitość. Na festynie nie zabrakło też innych atrakcji. Pokaz umiejętności strażacko-ratowniczych dała OSP Szczawnica ratując mężczyznę z zaaranżowanego sztucznie wypadku. Na scenie odbyły się: pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu młodych tancerzy, pokaz mody - strojów z kolekcji Marty Polaczyk i Laury Obrzut a także pokaz sztuk magicznych, do udziału w których iluzjonista Mario zapraszał osoby z publiczności. Dla dzieci zorganizowano konkursy: wiedzy o Pieninach, rzucania ziemniakiem do kosza oraz zawody w łowieniu jabłka pływającego w wodzie. Dorośli bawili się nie mniej wesoło. Startowali w konkursach jedzenia kulasy na czas, zawodach w powożeniu taczkami i rżnięciu piłą "twoja-moja". W ciągu całej imprezy trwała loteria fantowa. Na stoiskach regionalnych serwowano lokalne przysmaki: pieczoną baraninę, moskole, domowe ciasta z owocami, kwaśnicę.

Na koniec uczestnicy festynu mieli okazję zobaczyć a także gromko oklaskiwać występ orkiestry i chóru Filharmonii Dziecięcej FILI z Siedmiogrodu, którego dyrygentem jest Sandor Haaz. Chór i orkiestra wystąpili z repertuarem pieśni i melodii węgierskich, piosenek religijnych i tradycyjnych. Sięgnęli też po muzykę klasyczną. Ich występ był częścią zagranicznego tournee, gdyż w Polsce grupa koncertowała jeszcze w Starym Sączu, w Krakowie i Tarnowie.

XIII Festyn Rodzinny ZP został zorganizowany przy współpracy Miastem i Gminą Szczawnica i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Szczawnicy. Imprezę i konkursy prowadzili Jacek Śliwiński, Piotr Gąsienica i Tomasz Hamerski.

Zdjęcia: Alina Lelito, Agnieszka Stopka
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij