Łapsze Niżne i Czorsztyn zadbały o czyste powietrze

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.01.03 16:21 / news / czytano 3183 / opinie 0

Stanisław Sorys Członek Zarządu Województwa Małopolskiego na ręce samorządowców z Łapsz Niżnych oraz Czorsztyna przekazał umowy na dofinansowanie projektów mających na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Wójt Paweł Dziuban otrzymał umowę dotyczącą projektu pn. "Rozszerzenie sieci kotłowni na biomasę w budynkach publicznych Gminy Łapsze Niżne wraz z instalacją kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych".
 
- Jesteśmy dobrzy i solidni w wydawaniu tych pieniędzy, bo projekt "kotłowy" wraz z montażem solarów na budynkach użyteczności publicznej powiódł się i zakończył rozliczeniem a nie był to łatwy projekt. Teraz, wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom mieszkańców, napisaliśmy projekt, który częściowo rozszerzamy o rozbudowę kotłowni biomasowej, ale głównym jego elementem jest montaż zestawów solarnych na domach prywatnych. Podczas realizacji tych dwóch projektów to ponad 2300 ton rocznie mniej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. - mówił włodarz łapszańskiej gminy.
 
Stanisław Sorys podkreślał, że obecnie jest bardzo dużo dyskusji na temat czystości powietrza i przekazywania środków finansowych na ten cel. Zaznaczył, że w Krakowie jest tylko jeden projekt za kwotę 800 tys. złotych a w gminie Łapsze Niżne jeden, ale za kwotę prawie 2 mln złotych. - To pokazuje, że w małej gminie myśli się bardziej o ekologii. To jest bardzo ważne. Warto w tych wszystkich dyskusjach dotyczących czystości powietrza i środowiska zadawać pytanie: Ile samorządy wykorzystały środków, w jaki sposób i jaka będzie redukcja niskiej emisji? Cieszę się bardzo, że te środki finansowe trafią do gminy, która w sposób aktywny wykorzystuje możliwości jakie dają fundusze europejskie, po to by zmieniać pewną rzeczywistość. - mówił Sorys. 
 
Całkowita wartość projektu to 1 978 896,57 złotych, wysokość dotacji to 85% kosztów kwalifikowanych. Projekt zrealizowany w Gminie Łapsze Niżne będzie do końca 2014 roku. W ramach projektu kocioł na olej opałowy w UG Łapsze Niżne zamieniony zostanie systemem kotłowni biomasowej. W budynku wielofunkcyjnym we Frydmanie istniejąca kotłownia olejowa zostanie przebudowana na kotłownię biomasową. Działaniami proekologicznymi zostanie objętych także 128 domów prywatnych, na których zamontowane zostaną kolektory słoneczne.   
 
Po spotkaniu w Łapszach Stanisław Sorys udał się do Urzędu Gminy Czorsztyn, by tam dokonać uroczystego przekazania umowy pn: ”Termomodernizacja wraz z wymianą źródła ciepła na biomasową w Budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych”. Został uroczyście powitany przez wójta Tadeusza Wacha przy akompaniamencie muzyki góralskiej. Stanisław Sorys pogratulował podjęcia się zadania mającego duży wpływ na poprawę środowiska i ochronę powietrza. Wach podziękował za udzielone dofinansowanie i obdarzenie gminy tak dużym zaufaniem. Zapewnił, że gmina wywiąże się z postawionego zadania. Swoje podziękowania wyraziła również Grażyna Łabno – Dyrektor ZPO w Sromowcach Niżnych.

Termomodernizacja budynku ZPO w Sromowcach Niżnych jest kolejnym zadaniem mającym na celu ochronę jakości powietrza na terenie Gminy Czorsztyn i zakłada zaprojektowanie oraz wykonanie modernizacji istniejących pomieszczeń kotłowni olejowej i budowę kotłowni opalanej biomasą wraz z magazynem paliwa, a także termomodernizację ścian zewnętrznych, stropu i stropodachu wraz z montażem okien w naświetlach dachowych. Całkowity koszt realizacji projektu to 1 272 380 zł z czego dofinansowanie w ramach MRPO wynosi 1 081 523 zł (w tym: ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 594 837 zł; ze środków budżetu państwa - 486 685 zł). Pozostała część, czyli 190 857 zł stanowi wkład własny Gminy Czorsztyn. Projekt realizowany będzie w całości w 2014 roku.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij