Malinów oddany - po świętach ruszają prace

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.03.31 20:56 / news / czytano 3334 / opinie 0

Rozpoczynają się prace przy odbudowie obiektu mostowego "Malinów" na potoku Grajcarek wraz z korektą trasy dojazdów w Szczawnicy. Inwestycja kosztować będzie ponad 4,3 mln złotych.

Wczoraj w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nowym Targu Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu Robert Waniczek podpisał w imieniu powiatu umowę ze Stanisławem Chryczykiem Przedsiębiorstwem Budowlanym "ESBUD" na realizację zadania pn. "Odbudowa obiektu mostowego - Malinów - na potoku Grajcarek wraz z korektą trasy dojazdów w ciągu drogi powiatowej Krościenko - Szczawnica". Dzisiaj wykonawca inwestycji  z Ochotnicy Dolnej oficjalnie przejął plac budowy.

Inwestycja jest wspólnie realizowana przez Starostę Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera i Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorza Niezgodę przy wkładzie finansowym Szczawnicy w kwocie 700 tys. złotych. Pozostałe środki w wysokości ponad 3,6 mln złotych pokrywa starostwo. 

Dzisiaj, z przyczyn pogodowych, nie było uroczystego "wkopania łopaty" na placu budowy. Jednak podczas spotkania, które odbyło się w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy, Grzegorz Niezgoda przybliżył inwestycje, które oba samorządy realizowały wspólnie od 2007 roku.

- Podpisaliśmy wtedy porozumienie ze starostą, reprezentowanego wówczas również przez Krzysztofa Fabera, na podstawie którego realizowaliśmy inwestycje przez kilka kolejnych lat i zrealizowaliśmy je praktycznie w 100%. Chciałbym podziękować staroście i dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg za to, że przychylnie spoglądają na Szczawnicę i możemy te inwestycje realizować - mówił Niezgoda.

Harmonogram i zakres robót objętych inwestycją omówił Robert Waniczek dyrektor PZD i przypomniał, że środki na odbudowę mostu pochodzić będą z budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Istniejący w ciągu drogi powiatowej stary most zostanie rozebrany. W nowym śladzie wybudowany zostanie nowa przeprawa o długości ponad 43 metrów i szerokości prawie 13 metrów. Wykonane zostaną nowe dojazdy do mostu, przy drogach powstaną chodniki, przebudowane będą też cztery pobliskie skrzyżowania. Zakres prac obejmuje również m.in. budowę odcinka wodociągu, przebudowę poboczy, budowę kanalizacji deszczowej. Termin zakończenia prac przewidziany został na 10 lipca br.

- Termin jest wyśrubowany, natomiast doświadczenie wykonawcy jest takie, że jeśli nie będzie niesprzyjających warunków atmosferycznych, to jesteśmy w stanie zakończyć w tym terminie inwestycję. Budowa nowego mostu nie będzie kolidowała ze starym obiektem. Problemy z komunikacją wystąpią w momencie wykonywania dojazdów, gdyż część dojazdów będzie wykonana jako nowa droga, ale część związana będzie z przebudową istniejących odcinków drogi - zaznaczał Waniczek.

Starosta w swoim wystąpieniu mówił o ogromie inwestycji realizowanych w całym Powiecie Nowotarskim, które przez ostatnie osiem lat wykonane zostały za łączną kwotę 350 mln złotych na drogi powiatowe i obiekty. Podkreślił, że wszystkie te inwestycje są skutkiem operatywności Zarządu Powiatu, Powiatowego Zarządu Dróg i bardzo dobrej współpracy z gminami.

- Największym takim wyzwaniem i najistotniejszym był most w Krościenku, bo gdyby tamten, który był w stanie awaryjnym padł, to praktycznie Szczawnica zostałaby odcięta od świata. Dziękuję burmistrzowi za tę dobrą współpracę, za zrozumienie we współfinansowaniu - podkreślał Faber a wykonawcy życzył przede wszystkim słońca i pogody.

Stanisław Chryczyk prosił mieszkańców o wyrozumiałość podczas robót. Zapewnił, że jeśli firma nie byłaby w stanie wykonać mostu w tak krótkim okresie, to na pewno nie startowałaby do przetargu.

W spotkaniu wziął również udział Bogusław Waksmundzki Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego, radni, dyrektorzy szkół, prezesi i kierownicy i pracownicy instytucji współpracujący z miastem Szczawnica oraz mieszkańcy.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij