Na imieninach u Józefiny Szalayowej

Fot. Agnieszka Stopka 2017.03.20 16:20 / news / czytano 2259 / opinie 0

W niedzielę 19 marca w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej świętowano dzień patrona Muzeum połączony z obchodami imienin Józefiny Szalayowej oraz promocją książki o założycielu uzdrowiska Szczawnica.

Na spotkanie przybyli: Adrienne Körmendy konsul generalna Republiki Węgier w Krakowie, Sándor Nedeczky konsul Republiki Węgier w Krakowie, Tomasz Ciesielka sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica, radni Rady Miejskiej w Szczawnicy, przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, dyrektorzy instytycji, placówek oświatowych i innych oraz wielu gości spoza Szczawnicy m.in. Helena Deskur wnuczka hrabiego Adama Stadnickiego czy Majka Marcinowska z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Wszystkich przywitała dyrektor placówki Barbara Węglarz. - Rok temu również 19 marca w Muzeum Pienińskim obchodziliśmy urodziny samego Józefa Szalaya. Wtedy też postanowiliśmy, że "Dzień patrona" stanie się w Muzeum Pienińskim imprezą cykliczną i będzie świętowany co roku. Będą temu towarzyszyły różne wydarzenia, bo historia naszej miejscowości jest przecież bardzo bogata w osobistości, które warto upamiętniać. Ubiegłoroczne imieniny Józefa Szalaya wpisywały się w cykl wydarzeń "Roku Szalayowskiego" obchodzonego w Szczawnicy w 140 rocznicę śmierci twórcy uzdrowiska. Z kolei program uroczystości imienin Józefiny Szalayowej - matki Józefa - stanowił niejako podsumowanie Roku Szalayowskiego. Sylwetkę Józefiny Szalayowej, jej życiorys przybliżyła zebranym Barbara Węglarz podczas wykładu połączonego z prezentacją multimedialną. Opowiedziała też o zwyczajach świętowania dnia imienin na polskich dworach szlacheckich w XIX wieku.

Następnie Alina Lelito - redaktor miesięcznika "Z doliny Grajcarka" zainaugurowała kolejną część programu czyli promocję książki pt. "Szalay 1802-1876". Autorką książki jest sama Barbara Węglarz - kustosz Muzeum Pienińskiego, która ma na swoim koncie wiele publikacji związanych z historią Szczawnicy i okolic. Wśród nich znajdują się: przewodnik "Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej" lub "Żydzi w szczawnickim kurorcie". Pani Barbara jest też autorką wielu wystaw o tematyce historycznej i etnograficznej okolic Szczawnicy. Redaktor Lelito dodała, że: - Barbara Węglarz jest osobą, która kultywuje związki polsko-węgierskie m.in. angażując się w organizacje międzynarodowych konferencji przedstawicieli tych krajów. Wydawcą książki o Józefie Szalayu jest Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Publikacja składa się z kilku rozdziałów, w pierwszym autorka zwraca uwagę na zapis Józefa Szalaya o przekazaniu majątku Akademii Umiejętności w Krakowie. Węglarzowa podkreśla, że szczawniczanie mogą być "dumni z tego Węgra, który wpisał się w polskość".

Słowo wstępne do książki napisali Adrienne Körmendy oraz burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda. Kilka fotografii do opracowania dostarczyli Zofia Bańkosz i Ryszard Remiszewski, redaktor "Prac Pienińskich". Podczas niedzielnego spotkania część gości postanowiła nabyć świeżo wydaną książkę. Po promocji książki wszyscy zebrani obejrzeli film przygotowany przez TV Szczawnica, podsumowujący wydarzenia Roku Szalayowskiego 2016.

Zwieńczeniem niedzielnej, nieco nietypowej imprezy imieninowej było krojenie okolicznościowego tortu, wznoszenie toastów winami przywiezionymi przez gości Węgrów oraz możliwość rozmów w kuluarach. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła kapela Jaworcanie.

Autor: AS
Zdjęcia: Agnieszka Stopka
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij