Ochotnica liderem w ochronie środowiska

Fot. Krzysztof Ligęza 2016.11.10 17:30 / news / czytano 2090 / opinie 1

Mało gmin na Podhalu, mało gmin w Małopolsce, a nawet w całej Polsce może pochwalić się tak licznymi i skutecznymi działaniami w kierunku ekologii jakie prowadzone są w Gminie Ochotnica Dolna.

- To największa w Polsce inwestycja przeznaczona dla mieszkańców, którą udało się nam jako samorządowi przygotować. Mieszkańcy skorzystają poprzez obniżenie rachunków na zakup opału służącego do grzania wody, ale przede wszystkim jest to kolejne działanie chroniące środowisko naturalne w naszej Gminie i kontynuacja polityki czystego powietrza – mówi Stanisław Jurkowski Wójt Ochotnicy.

O co dokładnie chodzi?

Gmina Ochotnica Dolna zrobiła kolejny udany krok w stronę proekologicznego, nowoczesnego rozwiązania którym będzie montaż ogniw fotowoltaicznych na około 600 prywatnych obiektach mieszkalnych. Prace nad montażem paneli u mieszkańców rozpoczną się jeszcze w tym roku.

We wtorek 8 listopada Pan Stanisław Jurkowski Wójt Gminy Ochotnica Dolna oraz Pani Agnieszka Zabrzewska Skarbnik Gminy podpisali umowę wykonawczą z przedstawicielami firmy FlexiPower Group Sp. z o.o. SP.K na czele z prezesem zarządu firmy Panem Michałem Post. W spotkaniu udział wzięli także pracownicy Gminy wydziału inwestycji oraz Pan Marek Falta inspektor nadzoru.

Zadanie pn. „Budowa mikroinstalacji fotowoltaicznych do grzania wody (z możliwością oddawania nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci) dla domów jednorodzinnych w Gminie Ochotnica Dolna” to inwestycja na łączną kwotę 5.266.901,84 zł. Środki na ten cel pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy udziale finansowym mieszkańców.

W tym roku Gmina planuje montaż 117 mikroinstalacji, a pozostałe do końca września 2017 roku.

- To nie koniec naszych inicjatyw idących w kierunku odnawialnych źródeł energii. W kolejnych latach planujemy pozyskać środki na dodatkowe montaże ogniw, ponieważ projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców – zapowiada  włodarz gminy.

Montaż paneli fotowoltaicznych to obecnie największa inwestycja proekologiczna w Gminie. Wyjątkowa lokalizacja Gminy - w Gorcach, zobowiązuje samorząd lokalny do skutecznych i harmonijnych działań, które służą środowisku i rozwojowi turystyki. A Gmina ma się czym pochwalić. Oddany w tym roku do użytku projekt budowy czterech wież widokowych na szczytach Gorców i Beskidu Sądeckiego, altan widokowych i 140 kilometrów ścieżek pieszo-rowerowo-narciarskich sprawia, że do Ochotnicy przyjeżdża coraz więcej turystów. Czyste powietrze jest zatem priorytetem lokalnego samorządu i zachętą dla turystów. Więcej informacji tutaj oraz na FB

Warto podkreślić, że Gmina Ochotnica Dolna jest w czołówce gmin w Polsce, które realizują ideę ochrony środowiska naturalnego i dbania o czyste powietrze.

Ochotnica dzisiaj

Obecnie w Gminie trwa demontaż i odbiór eternitu od mieszkańców, niebawem rozpocznie się wspomniane wcześniej zadanie montażu około 600 mikroinstalacji, trwa także nabór wniosków wśród mieszkańców, o dofinansowanie na wymianę starych i zakup nowych urządzeń grzewczych - kotły 5 generacji: 350 zł/kW mocy urządzenia wraz z wykonaniem wewnętrznych instalacji w budynku - niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania nowego systemu ogrzewania w indywidualnych gospodarstwach domowych (paliwa stałe).

Pośród działań już zrealizowanych w Gminie

• poprawa gospodarki ściekowej,  w wyniku czego około 90% gospodarstw domowych zostało skanalizowanych,
•  realizacja projektu pn. ,,Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego” realizowanego w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy,
• wykonanie na 120 domach mieszkalnych systemów fotowoltaicznych do ogrzewania wody użytkowej w ramach projektu pn. „Budowa mikroinstalacji prosumenckich na terenie gminy Ochotnica Dolna”,
• w gminie Ochotnica Dolna, w miejscowości Tylmanowa, została zbudowana największa w regionie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 200 kWp wraz z innowacyjnym i największym w Polsce systemem magazynowania energii w technologii litowo-jonowej. Gmina otrzymała na zakup i montaż paneli 1,6 mln zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach projektu pn. „Odnawialne źródła energii szansą poprawy stanu środowiska naturalnego w gminie Ochotnica Dolna”.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Krzysztof Ligęza
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

aga2016.11.11 18:11
wszystkie projekty i realizacje poprzednika!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij