Szczawnica na trasie ponad dwustu kilometrowej pętli rowerowej

Fot. Arch. UMiG Szczawnica 2015.09.21 19:04 / news / czytano 1875 / opinie 0

Projekt połączenia pętlą rowerową o długości 241 km ma być początkiem budowy rozpoznawalnego w skali Europy obszaru o unikatowych zasobach turystycznych i leczniczo-rehabilitacyjnych. Pośród polskich uzdrowisk jest i Szczawnica.

Założeniem projektu jest to, by trasy przebiegały przez najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo tereny oraz obejmowały najcenniejsze zabytki. Całość szlaku zostanie oznakowana w jednolity sposób oraz wyposażona w powtarzalne elementy małej architektury , parkingi i systemy informacji turystycznej.
 
Odcinek nr 7 który dotyczy planowanych inwestycji w Szczawnicy to odnoga z Obidzy poprzez Przełęcz Rozdziele, rezerwat Biała Woda, Jaworki, Szlachtową, ulicę Szlachtowską, Szalaya i Zawodzie i następnie poprzez istniejącą ścieżkę pieszo-rowerową w kierunku Leśnicy i Czerwonego Klasztoru.
 
W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Miasta w Muszynie zostały podpisane stosowne dokumenty przez Grzegorza Niezgodę Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica. Oprócz Szczawnicy i Muszyny w fiszce projektowej zostały ujęte również po stronie słowackiej Bardejów, Stara Lubovna, Leśnica i Czerwony Klasztor, a po stronie polskiej Piwniczna oraz Krynica. Prace nad ostatecznym kształtem tego projektu rozpoczęły się w marcu 2015 roku i od tego czasu odbyło się kilkanaście spotkań, które doprowadziły nie tylko do wypracowania koncepcji ale także uświadomienia potrzeby połączenia miast uzdrowiskowych w jeden wspólnie rozwijający się obszar związany z tworzeniem rynku usług typu turystycznego w oparciu o transgraniczny potencjał. Podpisane porozumienie między gminami ustala formalne ramy współpracy przy jego realizacji powołując struktury do wdrażania tego i kolejnych projektów w obszarze przygranicznym.
 
”Uzdrowiska pogranicza Polsko- Słowackiego jako rozpoznawalny w skali Europy obszar realizacji turystyki zdrowotnej – etap I – budowa pętli rowerowej łączącej miejscowości uzdrowiskowe” – tak brzmi pełna nazwa to projektu flagowego do dofinansowania z programu Współpracy Transgranicznej Polska – Słowacja na lata 2014-2020.
 
Projekt którego partnerem wiodącym jest Związek Międzygminny „Perły doliny Popradu” obejmuje również pierwszy etap ścieżek rowerowych w Szczawnicy i połączenie z uzdrowiskiem Piwniczna.
 
W przypadku pozytywnej decyzji komitetu monitorującego, która będzie początkiem przyszłego roku partnerzy projektu zadeklarowali możliwości realizacji i zakończenia wszelkich inwestycji do końca 2017 roku.
 
- Przystąpiliśmy do propozycji projektu flagowego, która przygotowywana jest ze strony uzdrowisk powiatu sądeckiego. Wydaje się, że nasza propozycja jest ciekawa. Nie przypuszczam, aby w innych projektach uczestniczyły aż cztery znane uzdrowiska. Również dzięki doskonałym kontaktom z zaprzyjaźnionymi samorządowcami w tym oczywiście z burmistrzem Muszyny Janem Golbą sprostamy dużemu wyzwaniu jakim będzie realizacja takiego przedsięwzięcia. Jesteśmy oddzieleni od tamtej części pasmem górskim, ale dzięki turystyce a przede wszystkim ścieżkom rowerowym jest szansa uaktywnić ten kierunek na co szczególnie liczę - mówi burmistrz Szczawnicy.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Arch. UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij