Szlachtowa: Nie będzie przekształcenia szkoły

2020.02.27 17:52 / news / czytano 827 / opinie 0

Małopolska Kurator Oświaty postanowiła negatywnie zaopiniować zamiar przekształcenia szkoły podstawowej w Szlachtowej. Więcej o tej sprawie pisaliśmy TUTAJ 

Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy nie ukrywa, że postanowienie kurator oświaty Barbary Nowak w swojej treści "to żart z samorządu". 

- Uzasadnieniem tego postanowienia jest treść, która pochodzi z naszego wniosku związanego ze szkołą, natomiast to na czym skupiła się kurator to podsumowanie, co zostało zważone. Zważone zostały wyniki nauczania, obecnie słabsze, ale od 2002 roku były na poziomie średnim. To według nas jest argument, który pokazuje, że po przekształceniu szkoły (przyp.red. przekształceniu ze szkoły 6 - klasowej w szkołę 8-klasową w wyniku reformy) warunki lokalowe wpływają na poziom nauczania - tłumaczy burmistrz. 

Kuratorium proponuje samorządowi Szczawnicy współpracę ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Szkoły, które niedawno zarejestrowali rodzice. Jak tłumaczy włodarz -  nawet jeśli chcielibyśmy np. przekazać placówkę Stowarzyszeniu to jest to niemożliwe formalnie, szkoła w Szlachtowej liczy ponad 90 uczniów, a przekazać można szkołę liczącą poniżej 70 uczniów.

W odpowiedzi kurator zaznacza także, że zadaniem gminy jest rozbudowa infrastruktury i należy rozważyć wszelkie możliwości budowy nowego budynku szkoły.

Szczawnica zapowiada złożenie zażalenia w sprawie do ministra edukacji, projekt jest już przygotowany. W piśmie tym skupia się na względach bezpieczeństwa, nie jest bowiem w stanie spełnić kolejnych wymogów dotyczących szkół podstawowych, powołuje się na sytuację finansową oraz kwestionuje dane, do których sięga kurator czyli tych z okresu 2002 do 2015 roku, gdzie w strukturze organizacyjnej dla klas 0-6 szkoła miała lepsze wyniki niż w obecnej strukturze 8-klasowej. 

- Twardo stąpamy po ziemi, w naszej rzeczywistości prawnej nie spodziewamy się, żeby minister edukacji wymyślił coś innego od kurator, ale wykorzystujemy możliwości do samego końca - podsumowuje burmistrz.

Autor: mw
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij