Wpuszczeni w kanalizację wypuszczeni bez konkretów

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.02.24 21:49 / news / czytano 3582 / opinie 0

Dzisiejsze spotkanie w foyer Dworku Gościnnego w Szczawnicy nie usatysfakcjonowało mieszkańców gminy Szczawnica. Nie padły konkretne propozycje rozwiązania sporu a dialog zamknął się na powtarzaniu wcześniejszych treści.

Dyskusja na temat wysokich cen za odprowadzenie ścieków w Szczawnicy trwa od kilku miesięcy, głownie za sprawą społecznej akcji "Wpuszczeni w kanalizację". Dzisiaj w zorganizowanej przez Radio RDN Nowy Sącz dyskusji wzięli udział samorządowcy Miasta i Gminy Szczawnica, organizatorzy akcji, prezes Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego oraz mieszkańcy Szczawnicy, Jaworek i Szlachtowej.
 
Dyskusja w sprawie pisma podpisanego przez około 1500 mieszkańców trwała blisko dwie godziny jednak nie przyniosła żadnych rozwiązań. Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy kilkakrotnie podkreślił, że ceny za ścieki nie powinny dziwić, ponieważ o wysokości opłat za ścieki samorząd informował jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji budowy sieci kanalizacyjnej Jaworek i Szlachtowej w 2013 roku.
 
- Dziwię się panu Tomaszowi Hurkale, mojemu koledze a sekretarzowi miasta do niedawna, ponieważ uczestniczył on w spotkaniach z mieszkańcami kiedy mówiliśmy o mechanizmach dotyczących rozbudowy sieci kanalizacyjnej i o tym kiedy stawki za ścieki będą maleć - mówił burmistrz Niezgoda. Włodarz Szczawnicy zaznaczył, że poprzez akcję Wpuszczeni w kanalizację część mieszkańców nie podłączyła się jeszcze do sieci sanitarnej i nie płaci za ścieki co działa na niekorzyść pozostałych użytkowników. Kilkakrotnie podkreślił, że ceny za ścieki od przyszłego roku będą malały a inwestycja została zrealizowana mniejszym kosztem niż zakładano i na większym obszarze. Nie podano jednak konkretnych prognozowanych stawek.
 
Grzegorz Latawiec prezes PPK zaznaczył, że spółka na dzień dzisiejszy zauważa wzrost ilości faktur "przeterminowanych". Przed akcją faktur tych było około 1,5 % - obecnie wynosi 3%.
 
Tomasz Hurkała radny powiatowy i współautor pisma tłumaczył, że dzisiejsze spotkanie to nie konflikt, a obu stronom zależy na tym samym, by ceny za odprowadzenie ścieków były niższe. Hurkała przybliżył także ceny za ścieki w sąsiadujących gminach nienależących do spółki PPK.
 
Poruszona została także kwestia próby wystąpienia z PPK, a następnie pytania mogła zadawać publiczność. Mieszkańców niepokoiła forma dostarczanych przez PPK rachunków i sposób odczytywania liczników oraz zawiłość naliczanych opłat abonamentowych. Jeden z mieszkańców podkreślił, ze czuje się rozczarowany postawą burmistrza, który w jego ocenie nie stoi po stronie mieszkańców i nie jest mediatorem między nimi a spółką a raczej występuje w interesie spółki PPK.

Bożena Solecka sołtys wsi Jaworki pytała Tomasza Hurkałę, czy może wskazać złoty środek na to, by ceny za odprowadzenie ścieków były niższe. Nie uzyskała jednak odpowiedzi, ponieważ radny powiatowy opuścił spotkanie z powodów rodzinnych, co wywołało oburzenie u części uczestników.
 
Na spotkanie przyszło około 100 osób, głównie mieszkańców gminy Szczawnica. Cena za odbiór ścieków w Szczawnicy kształtuje się obecnie na poziomie 11 złotych/ m3 i nie odbiega od pozostałych stawek dla mieszkańców innych gmin obsługiwanych przez nowotarską spółkę.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij