2018.06.07 21:55 / news / czytano 2319 / opinie 0
Już ponad 800 pacjentów z terenu Powiatu Nowotarskiego skorzystało z badań kolonoskopowych realizowanych przez Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w ramach projektu pn. "Popularyzacja badań kolonoskopowych i podniesienie świadomości w zakresie profilaktyki raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu nowotarskiego".
Program realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Jak się okazuje z badań chętniej statystycznie korzystały kobiety. Program działa już od 1 czerwca 2017 roku i potrwa do końca maja 2019. Jest przeznaczony dla 1400 pacjentów z terenu powiatu nowotarskiego.
– Do tej pory przebadaliśmy już ok. 800 pacjentów, statycznie badamy ponad 80 w miesiącu – wyjaśnia doktor gastroenterolog Przemysław Życiński. – Zainteresowanie badaniem jest bardzo duże, jest to też zasługa lekarzy POZ, który kierują pacjentów na badania.
Z badań – jak wyjaśnia doktor – korzysta najwięcej pacjentów w wieku od 50 do 65 roku życia. – Zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn, bo dwa razy tyle – podkreśla. Są to osoby raczej z większych niż małych miejscowości, zarówno z miasta, jak i większych wiosek. Wpływa z pewnością na to większa dostępność do informacji i świadomość choroby.
Co zrobić, aby trafić do szpitala na badania? Otóż drogi są dwie, albo otrzymamy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, albo sami zgłosimy się do szpitala i wypełnimy odpowiednie dokumenty. Badania można powiedzieć, że wykonywane są na bieżąco, bowiem termin oczekiwania od zgłoszenia to jedynie trzy tygodnie. Oczywiście przed badaniem czeka nas do niego przygotowanie. O tym już każdego z osobna poinformuje osoba to tego uprawniona. Dodatkowo każdy pacjent otrzyma pisemną instrukcję. Badanie wykonuje lekarz gastroenterolog, a stosowne znieczulenie podaje lekarz anestezjolog.
- Bardzo się bałem i krępowałem tego badania, jednak okazało się, że jest zupełnie bezbolesne, wykonane w znieczuleniu. Sama obsługa jest miła i profesjonalna. Jestem bardzo zadowolony, że się zdecydowałem, tym bardziej, że się okazało iż potrzebuje leczenia – mówi Józef, mieszkaniec Nowego Targu.
Z kolei Anna z jednej z wsi gminy Nowy Targ zapewnia, że badanie było zrobione w warunkach bardzo intymnych z dbałością, aby czuła się komfortowo. – Pan doktor był miły, potrafił mi pomóc, tak abym nie czuła się zestresowana podczas badania, którego się tak bałam. Samo natomiast badanie było zupełnie bezbolesne w przeciwieństwie do poprzedniego, gdy to było wykonywane bez znieczulenia.
Tymczasem warto mieć świadomość, że badanie kolonoskopowe jest bardzo ważne w wczesnej diagnozie raka jelita grubego. To przez tego raka co roku umiera w Polsce 20 tysiące osób, z czego aż 1500 w województwie małopolskim. Jest to choroba cywilizacyjna, obok cukrzycy, otyłości, czy niedokrwienia i związana nie tylko jakością żywienia, ale i trybem życia. Niestety zajmuje ona niechlubne drugie miejsce pod względem częstości występowania nowotworów złośliwych w Polsce. Przyczyny raka jelita grubego są różne, jednak wśród takich głównych przyczyn należy podać małą aktywność fizyczną, dietę zbyt bogatą w tłuszcze zwierzęce, a zbyt ubogą w błonnik, a także nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu. Najlepszym badaniem pozwalającym na wykrycie nieprawidłowych zmian w jelicie grubym jest właśnie kolonoskopia. To dzięki niej szybko diagnozuje się początki choroby, a wczesne wykrycie raka, który rozwija się aż 10 lat, pozwala na jego wyleczenie.
Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II wychodząc naprzeciw problemowi realizuje projekt pn. „Popularyzacja badań kolonoskopowych i podniesienie świadomości w zakresie profilaktyki raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu nowotarskiego” nr projektu RPMP.08.06.02-12-0227/16- w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Jak często należy się badać? Otóż badanie kolonoskopowe profilaktyczne zaleca się wykonać u osób w wieku od 50 roku życia bez objawów sugerujących na nowotwór jelita grubego, jakimi są: krwawienie z przewodu pokarmowego, zmiana dobowego rytmu wypróżnień, utrata masy ciała lub anemia bez ustalonej przyczyny. I tak właśnie dla osób w wieku od 50 do 65 roku życia są wykonywane badania w ramach tegoż programu.
Z kolei dla osób w wieku od 40 do 49 lat zalecane są badania, gdy miały one w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego, a już w wieku 25-49 lat, z rodzin u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością, która jest chorobą genetyczną. Dla wszystkich tych grup nowotarski szpital wykonuje badania w ramach projektu.
Wszelkie informacje na temat projektu można uzyskać na stronie Internetowej Szpitala i na stronie
www.rakniewybiera.pl
Autor: Oprac. red.
Źródło: PSS w Nowym Targu