Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia – promocja książki

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.08.01 22:37 / news / czytano 4501 / opinie 0

Promocja książki połączona z otwarciem okolicznościowej wystawy, odbyła się w ramach obchodów 70. rocznicy Powstania Szczawnickiego w 1944 roku.

Książka pt. „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia” to opowieść o dziejach rodu Czartoryskich w kontekście wydarzeń historycznych zeszłego wieku uporządkowana przez wnuczkę Adama i Jadwigi Czartoryskich Barbarę Caillot Dubus i historyka Marcina Brzezińskiego.

„W szufladach moich Dziadków Adama i Jadwigi ze Stadnickich Czartoryskich odkryłam stare albumy, dzienniki, wspomnienia i setki dokumentów. Dzięki nim przypomniałam sobie ze wzruszeniem rodzinne opowieści, fascynujący świat przedwojennej arystokracji i ziemiaństwa, dramatyczne przeżycia wojenne moich przodków i absurdy życia w powojennej Polsce. Zachwycił mnie poziom artystyczny rodzinnych fotografii oraz reporterski charakter zdjęć robionych przez moją Babcię Jadwigę. Do książki wybrałam te fotografie i teksty, które najmocniej do mnie przemawiały, w których dostrzegłam siłę, emocje i głębokie przesłanie.

Po trzech latach pracy z historykiem Marcinem Brzezińskim stworzyliśmy opowieść fotograficzną przeplataną osobistymi wspomnieniami moich Dziadków, przejmujące świadectwo próby zachowania tego, co w życiu najważniejsze" - w ten sposób pisze o swojej książce Barbara Caillot Dubus.

Imprezie towarzyszyło otwarcie wystawy o Adamie i Jadwidze Czartoryskich w foyer Dworku Gościnnego. Ekspozycja zawierająca blisko 50 fotografii z prywatnego archiwum objęta jest honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.




Autor: Oprac. red.
Źródło: ajczartoryscy.pl
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij