Koncert finałowy w Dworku Gościnnym w Szczawnicy

Fot. 2023.08.30 18:57 / news / czytano 1382 / opinie 0

Wspaniałym koncertem finałowym w Dworku Gościnnym w Szczawnicy organizatorzy zamknęli piękną historię festiwalu Muzyka nad Zdrojami. 

W koncercie zatytułowanym „Ozgroj mi sie ziemio” zabrzmiały pieśni Wacława Geigera skomponowane do tekstów poetyckich w gwarze podhalańskiej oraz wiersze Andrzeja Dziedziny Wiwra w gwarze szczawnickiej recytowane przez samego autora. 

Wystąpiła Katarzyna Wiwer z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego The Time Quartet w składzie Maksymilian Grzesiak i Katarzyna Grzesiak – skrzypce, Bartłomiej Szymborski – altówka oraz Marta Ziarko – wiolonczela. Pieśni Wacława Geigera zostały pierwotnie napisane na fortepian, ale w Szczawnicy wykonano je z kwartetem smyczkowym. Jest to autorski pomysł artystów, a taka aranżacja właśnie na kwartet smyczkowy zabrzmiała wyjątkowo oryginalnie i pasowała jako akompaniament do głosu solowego. Te pieśni, tak opracowanie, szczególnie dobrze brzmią, bo kompozytor wykorzystując motywy góralskie, musiał słyszeć ja także w naturalnym brzmieniu z kapelą góralską, a kwartet smyczkowy świetnie się do tego nadaje. Koncert ten był zupełnie nowym spojrzeniem na te piękne i oryginalne pieśni, umożliwiającym ich powrót na estradę koncertową w nowej szacie brzmieniowej. Program prezentuje ciekawy przykład asymilacji elementów kultury góralskiej w sztuce wysokiej, reprezentując równocześnie ważny wycinek historii pieśni polskiej.

Koncert został wspaniale przyjęty przez publiczność owacjami na stojąco, a po nim zakończyliśmy festiwal słodkim akcentem w postaci pożegnalnego tortu. Gratulacjom i miłym słowom nie było końca.

Koncert zakończył się także miłym podarunkiem – Rafał Monita wręczył Katarzynie Wiwer piękną akwarelę Michała Suffczyńskiego przedstawiającą Dom nad Zdrojami w Szczawnicy, którego nazwa była inspiracją dla muzycznej przygody tej pary w Szczawnicy.

Organizatorem festiwalu była Fundacja Kulturalny Szlak.

Parterami festiwalu edycji finałowej byli: Województwo Małopolskie, Gmina Szczawnica, Powiat Nowotarski, Centrum Kultury, Promocji i Sportu, Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, Budowlani SPA
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij