Koncertowy weekend w Krościenku - Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum

Fot. 2018.07.20 14:01 / news / czytano 734 / opinie 0

Przy zabytkowych organach w sobotę 21 lipca o godz. 16:00 zasiądzie znany krościeńskiej publiczności Marek Stefański.

Nie sposób pominąć w kalendarzu koncertowym naszego festiwalu stary krościeński kościół przy Rynku w Krościenku n.D. Odnowiona wewnątrz świątynia odzyskuje obecnie także zewnętrzną pełnię swojej świetności. Przy zabytkowych organach w sobotę 21 lipca o godz. 16:00 zasiądzie znany krościeńskiej publiczności Marek Stefański. W części kameralnej koncertu zagra znakomita i charyzmatyczna flecistka Edyta Fil. Artystka, choć pochodzi z Lublina i w Polsce zdobyła muzyczne wykształcenie, od wielu lat mieszka w Moskwie. W Rosji stała się niezwykle cenioną interpretatorką muzyki współczesnej, niestroniącą także od eksperymentu muzycznego, a nawet od artystycznego happeningu.
 
Na koncert inaugurujący 9. Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum zapraszamy w niedzielę 22 lipca o godz. 16:00 do nowego kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n.D. Muzyka i słowo pozostają od zawsze ze sobą nierozerwalnie związane. Słowo było impulsem do powstania muzyki, potrzebowało jej do wyrażenia i podkreślenia emocji. Muzyka jest formą przedłużenia słowa, rozpoczyna się tam, gdzie moc słowa mówionego nie wystarcza. Symbioza słowa i muzyki instrumentalnej zaistnieje podczas koncertu inaugurującego tegoroczny 9. Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum. Ceniony aktor Adam Woronowicz, znany z kreacji znakomitych ról telewizyjnych, na czele z pamiętną kreacją księdza Jerzego w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas” wypowie do nas teksty związane z walką Polaków o wolność, zwłaszcza z tą z lat 80-tych XX wieku. Słowa księdza Jerzego, Jana Pawła II, Prymasa Tysiąclecia, pieśni patriotyczne i kościelne nabierają szczególnego znaczenia, gdy przywołane zostaną w roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Całości spektaklu słowno-muzycznego dopełnią improwizacje organowe w wykonaniu cenionego wirtuoza tego instrumentu Marka Stefańskiego. Koncert będzie więc formą dialogu słowa mówionego z muzyką organową, tworzoną i prezentowaną spontanicznie, według narracji i dramaturgii tekstu prozy i tekstów poetyckich. 

Koncertom towarzyszyć będzie wystawa akwareli pienińskich autorstwa Andrzeja Beliczyńskiego, znakomitego malarza, właściciela autorskiej galerii "Pod okółkiem" w Krościenku n.D.
  
Wstęp na koncerty wolny!
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij