Ostatni koncert Letniego Festiwalu w Krościenku

Fot. Magda Wojtarowicz 2023.08.12 20:35 / news / czytano 1014 / opinie 0

Utworem "Moje słońce" (O sole mio) zakończył się Festiwal Pieniny Kultura Sacrum w Krościenku n.D. Od 13 lat, co roku, Krościenko gościło najznakomitszych artystów. 

Zgromadzeni na sobotnim koncercie w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza pożegnali artystów brawami na stojąco. Podczas koncertu wokalno-organowego wystąpili: wirtuoz organów z Zabrza Waldemar Krawiec, znakomity tenor Rafał Kobyliński SJ oraz debiutujący w Krościenku baryton Wiesław Siewierski.

Wszystkim czterem koncertom, które odbyły się w nowym krościeńskim kościele podczas tegorocznej, ostatniej już niestety edycji towarzyszyła wystawa prac plastycznych zatytułowana "Cisza", przygotowana tradycyjnie przez artystów zrzeszonych w Stowarzyszenie Artystów Pienińskich. 

- Dzisiejszego wieczoru spotykamy się w tej świątyni po raz ostatni nie tylko w tym roku. Jest to również ostatni koncert festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum. Festiwal w Krościenku n. Dunajcem, choć liczy trzynastą letnią edycję, osiągnął w tym roku piętnastą swoją odsłonę. Oprócz letnich koncertów, które odbywały się tutaj odkąd w roku 2009 postawiono organy, mieliśmy również jedną zimową jego odsłonę, a było to w roku 2011. W pandemii, w roku 2019, zamiast stacjonarnych, tradycyjnych koncertów, zrealizowaliśmy cykl 5 muzyczno-edukacyjnych filmów, które dostępne są na kanale you tube Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE – organizatora festiwalu - mówiła dyrektor artystyczna festiwalu Agnieszka Radwan-Stefańska.

W sumie w ramach Festiwalu zorganizowano ponad 60 koncertów, podczas których wystąpili znakomici artyści z Polski, Austrii, Węgier, Niemiec, Czech, Słowacji, Włoch, Mołdawii, Szkocji, Stanów Zjednoczonych oraz Korei Południowej, zarówno organiści jak również inni instrumentaliści, wokaliści, znamienici aktorzy, wśród nich Jerzy Zelnik, Piotr Cyrwus, Adam Woronowicz, czy też śp. Jerzy Trela, orkiestra oraz chóry. Na przestrzeni lat festiwalowi towarzyszyli Artyści Pienińscy, którzy prezentowali swoje prace, zarówno w plenerze, jak również w świątyni.

Tegoroczny Festiwal wsparli finansowo i organizacyjnie: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Gmina Krościenko nad Dunajcem, Pensjonat Crosna SPA, Krościenko nad Dunajcem.

Patronat medialny nad festiwalem od 2013 roku -  Pieniński Portal Informacyjny www.pieninyinfo.pl 

Autor: oprac.red.
Zdjęcia: Magda Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij