Pienińskie Sacrum - zaproszenie na koncert

Fot. 2020.07.22 19:55 / news / czytano 328 / opinie 0

Już w najbliższą sobotę 25 lipca o godz. 19.00 na kanale YouTube, stronie internetowej Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl) oraz Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n.D. będzie miała miejsce premiera pierwszego odcinka filmu „Pienińskie sacrum”, interdyscyplinarnego, wyjątkowego w swojej formule projektu w dziedzinie sztuk, realizowanego w ramach programu „Kultura w sieci” MKiDN.

Motywem przewodnim każdego odcinka jest różnorodna tematyka tożsama z  niezwykłą pienińską przyrodą i szeroko pojętą kulturą tej części Małopolski, do której zmierzają turyści z najdalszych krańców naszego kraju i z zagranicy. Obok piękna plenerów, architektury i różnego rodzaju dzieł sztuki, historycznych i współczesnych, w które region ów obfituje, wsłuchujemy się każdorazowo w dźwięki muzyki, głównie organowej, lecz nie tylko, najwyższej próby twórczej i wykonawczej, w jej koncertowej, choć wirtualnej odsłonie.

Pierwszy, premierowy odcinek cyklu nosi tytuł „Szlakiem krościeńskich świątyń”. O bogatej historii kościołów wzniesionych na przestrzeni sześciu stuleci i często ukrytych dla oka turysty detalach artystycznych w nich pomieszczonych, w sposób barwny opowie znawca tradycji i  kultury ziemi pienińskiej Krzysztof Koper. Muzyka organowa czołowych jej reprezentantów minionych stuleci, m. in. Dietricha Buxtehudego, Cesara Francka i Jehana Alaina zabrzmi wprost z wnętrza nowoczesnego kościoła Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem, w interpretacji Józefa Serafina, jednego z najwybitniejszych polskich wirtuozów organów i nestorów europejskiej organistyki. Natomiast zabytkową przestrzeń kościoła przy krościeńskim rynku wypełnią pełne ciepła i głębi wyrazu dźwięki wiolonczeli i dialogującej z nią marimby. Na tych nie często goszczących w sakralnych wnętrzach instrumentach zagrają krakowscy renomowani muzycy, związani zawodowo z Akademią Muzyczną w Krakowie oraz soliści krakowskich orkiestr: Barbara Łypik-Sobaniec i Tomasz Sobaniec.

Zapraszamy do artystycznej wędrówki po pienińskim sacrum, w wymiarze poznawczym i koncertowym. Pozwólmy naszym zmysłom wzroku i słuchu odczuć harmonię piękna i wyjątkowość jego przekazu, wędrując tytułowymi szlakami kolejnych odcinków, podziwiając plenery i wnętrza, lecz przede wszystkim wsłuchując się w dźwięki ponadczasowej w swojej wartości muzyki.
Autor: Oprac. red
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij