Wystawa przyrodnicza Tadeusza Olesia w Krościenku

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.04.23 14:40 / news / czytano 6914 / opinie 2

Ponad 260 eksponatów zwierząt można zobaczyć w prywatnej galerii Pana Olesia, który od 1960 roku zajmuje się preparowaniem i kuśnierstwem zwierząt.

Swoje okazy zaczął gromadzić w latach 60. Z zawodu jest zoologiem – preparatorem. Przez 15 lat pracował w Polskiej Akademii Nauk prowadząc zajęcia z biologii dla studentów. W swojej galerii posiada eksponaty liczące nawet 40 lat. Oprócz rodzimych zwierząt ma też egzotyczne pozyskane z ogrodów zoologicznych a także takie, które przywiózł z Korei Północnej w 1978 roku. Większość zwierząt pochodzi z wypadków, są mu podarowane lub takie które pozyskał w czasie koszenia traw. Najczęściej są to jedno lub dwudniowe pisklęta z kolonii lęgowych. Opracował tzw. metodę na sucho, czyli taką bez użycia formaliny i dzięki tej metodzie jak sam mówi – płazy i gady pozostają miękkie, zimne i nie tracą koloru.

Na wystawię można zobaczyć jenota, kuzyna lisa srebrzystego, który pojawił się w Polsce w latach 60. po sprowadzeniu go do europejskiej części Rosji w 1939 roku. Od kilku lat spotkać go można także w Pieninach. - W lesie ludzie mylą go z psem. Ja otrzymałem jenota, kiedy 5 lat temu na Piaskach został rozjechany przez samochód – zaznacza Pan Oleś. 

Zwierzęta wypreparowane, które są pod ochroną można eksponować tylko po wcześniejszej zgodzie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Pan Oleś bardzo długo starał się o to zezwolenie, aż w końcu otrzymał je w marcu 2011 roku na czas bezterminowy. Nie wolno mu od zwiedzających pobierać opłaty wstępu.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Anna Odi2014.02.03 22:02
Gratulacje - ogromna wiedza i niezwykła pasja. Pozdrowienia dla całej Twojej Rodziny, Ania
Waldemar Sobczak -Oleśnica2013.09.02 13:09
Szanowny Panie Tadeuszu. W rozmowie telefonicznej obiecałem ,że przyjadę w lipcu do Krościenka do Pana i trochę pogadamy na temat hodowli niepylaka apollo,ponieważ jak mówiłem przez ostatnie trzy lata pracowałem przy projekcie ,,Restytucja i reintrodukcja niepylaka apollo na Dolnym Śląsku",no i w związku z tym nasunęło mi się dużo pytań związanych z hodowlą, którą Pan prowadził przez 19 lat. Niestety życie moje plany zweryfikowało, ale myślę ,że jeszcze nic nie stracone i przyjadę do Krościenka w innym terminie...Życzę Panu dużo zdrowia. Waldemar Sobczak
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij