Dyrektor Jedynki zaprasza do uczczenia roku Sienkiewiczowskiego

Fot. Arch. szkoły 2016.02.17 17:04 / news / czytano 3281 / opinie 0

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza. Szczawnicka Szkoła Podstawowa nr 1 nosi imię tego wybitnego polskiego pisarza i noblisty. Dyrektor Jedynki Paweł Sypek zaprasza burmistrza, Radę Miasta i szczawniczan do uczczenia roku Sienkiewiczowskiego.

Podczas sesji Rady Miejskiej Szczawnicy zwrócił się do zebranych tymi słowami:

„W bieżącym roku obchodzimy dwie ważne rocznice związane z życiem Henryka Sienkiewicza, 170 rocznicę jego urodzin i setną rocznicę jego śmierci. Ogłaszając rok Sienkiewiczowski obie Izby Parlamentu podczas obrad podkreślały jego nieocenione zasługi dla narodu i nieoceniony udział w dziele odrodzenia Polski. Przypominano jego osiągnięcia i podkreślano, że był pierwszym Polakiem uhonorowanym nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. 

Powieści Sienkiewicza podtrzymywały ducha narodu polskiego, który przez lata był pod zaborami. Jego twórczość, działalność i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności. Mając na uwadze rozwijanie patriotyzmu wśród młodych pokoleń, również my, mieszkańcy Szczawnicy włączymy się w świętowanie roku Sienkiewiczowskiego. Mamy ku temu wiele powodów. Doceniając zasługi pisarza dla ojczyzny, zaakcentujemy rolę, jaką odegrał dla społeczności lokalnej. Gościł w Szczawnicy trzykrotnie. Najpierw 1868 roku jako początkujący pisarz i guwerner, następnie w roku 1879 jako znany publicysta, zaś po przeszło 20 latach jako najpopularniejszy polski pisarz, już u szczytu swojej kariery. Warta podkreślenia jest jego przyjaźń z kierownikiem szkoły w Szczawnicy i starania do zbudowania nowej. Szkoła, którą zbudowano, otrzymała imię Henryka Sienkiewicza jeszcze za życia pisarza. Pamięć o nim przechowała się także w postaci nazwy jednej z alej w Parku Górnym. W 2008 roku przy ulicy Zdrojowej postawiono pomnik Henryka Sienkiewicza. Co roku uczniowie Jedynki obchodzą dzień patrona szkoły. Uczestniczą też w zlotach szkół sienkiewiczowskich. W 2009 taki zlot odbył się w Szczawnicy. 

Zachęcamy władze miasta, mieszkańców jak i turystów do licznego uczestnictwa w zbliżających się obchodach. Prosimy również o pomoc i zaangażowanie, które przyczyniłoby się do jak najdoskonalszego przebiegu uroczystości.”
Autor: AS
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij