Korzenie, kamienie i rośliny – czym najlepiej udekorować akwarium? (art.sponsorowany)

Fot. 2021.05.28 20:45 / news / czytano 338 / opinie 0

Akwarium to samo w sobie piękna ozdoba, jednak jednym z bardziej satysfakcjonujących etapów zakładania własnego zbiornika jest właśnie projektowanie i dekorowanie jego sceny. 

To tutaj tak naprawdę możemy puścić wodzę fantazji i zrealizować pomysły nietypowe, egzotyczne i pełne kolorów. Jeśli szukasz inspiracji, ten artykuł z pewnością jest dla Ciebie. Podpowiemy w nim, czym udekorować akwarium, żeby prezentowało się ono niesamowicie, a zwierzęta były bezpieczne i zdrowe.
 
Korzenie
Korzenie to jedne z częściej wybieranych dekoracji akwariowych i jest ku temu powód. Najlepiej jest przecież inspirować się naturą i sięgać po dekoracje naturalne. Drewno nie tylko prezentuje się efektownie, ale kształtem i fakturą nadaje tekstury scenie akwarium. Oczywiście korzeń będzie również korzystny dla mieszkańców zbiornika, którzy będą mogli w nim stworzyć swoją kryjówkę czy wdrożyć drewno do swojej diety.

Dużą zaletą tych ozdób jest fakt, że w dobrych sklepach akwarystycznych znajdziemy naprawdę szeroki wybór gatunków i egzemplarzy korzeni. To umożliwia nam stworzenie scenerii egzotycznej i umieszczenie korzenia także w zbiornikach średnich i mniejszych.
 
Jeśli natomiast chcemy umieścić w zbiorniku korzeń, który pozyskaliśmy z natury samodzielnie, musimy go najpierw odpowiednio spreparować. Najpierw korzeń taki musimy dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń i kory. Następnie drewno należy wygotować w solance, by pozbyć się wszelkich niebezpiecznych patogenów oraz pasożytów. Czasem proces ten musimy powtórzyć kilka razy. Na samym końcu zostaje nam wypłukanie oraz wymoczenie korzenia, co spowodować ma, że nasiąknie on wodą, dzięki czemu będzie utrzymywał się na dnie akwarium. Tutaj możliwe jest dodanie obciążników do korzenia, gdyż czasem nawet długotrwałe namaczanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Korzeń to świetna ozdoba akwariowa, jednak byłaby mało widowiskowa bez towarzystwa roślin.
 
Rośliny
Jak nietrudno się domyślić, rośliny pełnią w zbiorniku szereg kluczowych zadań i bez nich ciężko jest utrzymać równowagę biochemiczną. Z tego samego powodu zaleca się akwarystom sadzenie roślin w swoich akwariach. Warto przy tym temacie wspomnieć, że roślinność jest również ciekawym elementem dekoracyjnym. Tutaj do wyboru mamy nawet więcej egzotycznych, kolorowych gatunków, które pomogą nam stworzyć niesamowity klimat w akwarium.

Obok roślin prawdziwych do wyboru mamy również te sztuczne. Choć nigdy nie zastąpią one tych pierwszych, mogą stanowić świetne wsparcie dla akwarysty. Rośliny sztuczne świetnie prezentują się pod wodą, nie wymagają nawożenia, nie chorują i nie obumierają. Znajdziemy sztuczne odpowiedniki roślin akwariowych w ogromnej różnorodności, co pozwala nam na stworzenie prawdziwego ogrodu botanicznego pod wodą. Dekorację tę poleca się raczej, jako dodatek do roślin prawdziwych, gdyż te sztuczne nie oferują kluczowych korzyści, jakie płyną z posiadania żywej hodowli.
 
Kamienie
Jeśli nie wiemy, jak uatrakcyjnić scenę akwarium, z wyborem kamieni nie możemy przegrać. Prezentują się one bardzo estetycznie, znajdziemy również szeroką ofertę różnorakich rodzajów, kształtów i kolorów kwarców, które urozmaicą dno zbiornika. Pamiętajmy, że kamienie nie powinny zasłaniać całego dna w akwarium, a raczej być do niego dodatkiem.
 
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij