Lekcja biologii inna niż wszystkie

Fot. Arch. szkoły 2017.10.23 20:14 / news / czytano 2573 / opinie 0

Uczniowie Technikum żywienia i usług gastronomicznych Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem uczestniczyli w niecodziennej lekcji zoologii prowadzonej przez Pana Tadeusza Olesia, zwiedzając jednocześnie Jego prywatną wystawę przyrodniczą.

Jak zawsze fantastyczne opowieści Pana Tadeusza o prawdziwym świecie zwierząt, wzbudzają zachwyt. Możemy tu usłyszeć o rzeczach, których nie znajdziemy w żadnych książkach: zwyczajach zwierząt, ich zachowaniu, sposobach zdobywania pożywienia itp. Usłyszeć, ale i zobaczyć okazy zwierząt pochodzących z całego świata. W swoich zbiorach Pan Oleś posiada kilkaset gatunków: od drobnych owadów i pajęczaków, po duże ssaki, takie jak: wilk, ryś, dzik, jeleń czy żubr. Wiele z nich to gatunki rzadkie, zagrożone wyginięciem, podlegające ochronie. Pan Tadeusz otrzymał oczywiście stosowne zezwolenia na posiadanie tych zwierząt. W tym nietypowym muzeum możemy zobaczyć zwierzęta, ale również pogłaskać wilka, tygrysa, lamparta; dotknąć skóry węża; wziąć do rąk czaszkę mandryla. 

Sam autor wystawy jest również postacią niezwykle ciekawą dla uczniów. Preparator zwierząt to w końcu zawód dość rzadki. Lekcja biologii prowadzona przez byłego pracownika PAN w Krakowie, który przez 15 lat pracował ze studentami, to zaszczyt. Świadomość, że oto przed nami stoi człowiek, który zajmował się reintrodukcją motyla niepylaka apollo w Pieninach, również robi wrażenie.
 
Z tej lekcji biologii z pewnością uczniowie wynieśli mnóstwo wiedzy i nieco innego spojrzenia na świat zwierząt. U Pana Tadeusza jesteśmy gośćmi każdego roku i z pewnością tu powrócimy ...
Autor: Dorota Nelle-Zborowska
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij