PERŁA w świątecznym nastroju

Fot. Arch.Stowarzyszenia 2019.01.01 21:22 / news / czytano 1435 / opinie 0

13 grudnia 2018 roku w szczawnickiej „PERLE” miał miejsce kolejny już wernisaż prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „PERŁA” w Szczawnicy. 

W specjalnie stworzonej mini galerii PERŁA NA PIĘTRZE można było podziwiać przepiękne świąteczne stroiki, przeróżne ozdoby, świeczniki, aniołki i szopki z masy solnej, kartki świąteczne oraz rysunki tematycznie związane z Bożym Narodzeniem. Wszystkie oglądane prace powstały podczas trzymiesięcznych warsztatów prowadzonych w pracowni rękodzieła artystycznego. Pracownia ta została stworzona w ramach projektu REHABILITACJA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ŚDS W SZCZAWNICY. Dzięki udziałowi w  projekcie dofinansowanym przez PFRON beneficjenci - członkowie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczawnicy - przez okres trzech miesięcy zgłębiają tajniki wybranej techniki wyrazu artystycznego. Ostatni kwartał tematycznie związany był z wyczekiwanymi przez naszych beneficjentów świętami Bożego Narodzenia.

Wernisaż, zgodnie z założeniami projektu, połączony był z poczęstunkiem przygotowanym przez stworzoną również w ramach projektu pracownię gospodarstwa domowego. W pracowni tej uczestnicy poznają tajniki kuchni świata. Miniony kwartał poświęcony był kuchni polskiej z uwagi na ulubione przez uczestników świąteczne potrawy. Na stole nie zabrakło żurku z jajkiem, bigosu myśliwskiego, fasolki na golonce. Była też tradycyjna sałatka, śledź po polsku, chleb ze smalcem, szynka, swojska kiełbasa, grzybki i ogórki kiszone. Na osłodę każdy mógł zdegustować ciasto z makiem, andruty, piernik, owoce oraz ciepłe i zimne napoje.

Grudniowe spotkanie w PERLE było więc podsumowaniem zdobytej wiedzy i umiejętności niepełnosprawnych uczestników śds na temat naszej Ojczyzny – od strony kuchni i nie tylko. Tym samym beneficjenci  Środowiskowego Domu Samopomocy „PERŁA” starali się wpisać w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby podkreślić wagę wydarzenia przygotowana została wystawa szkiców o tematyce niepodległościowej. Autorem portretów wielkich Polaków jest jeden z uczestników placówki. 

Jak zwykle wszyscy twórcy – dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową i ze sprzężeniami – zostali  nagrodzeni za swój wkład w efekt końcowy wystawy. 

Od lat wspólnie przeżywamy sukcesy niepełnosprawnych podopiecznych szczawnickiego ośrodka wsparcia. Prezentowanie ich sposobu widzenia świata ma nieocenioną wartość. Pozwala dowartościować  autorów, co owocuje wzrostem ich aktywności życiowej i chęci działania, a także poczucia satysfakcji z odniesionego sukcesu.
Zdjęcia: Arch.Stowarzyszenia
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij