Pomiar momentu obrotowego - jak zwiększyć jego wydajność? (art. sponsorowany)

Fot. 2021.02.23 21:43 / news / czytano 283 / opinie 0

Moment obrotowy jest siłą, wytwarzaną przez silnik i mierzoną na wale korbowym. Siła ta w znaczący sposób wpływa na jazdę - zwłaszcza w czasie przyspieszania.

Moment obrotowy to siła, w którą wyposażona jest jednostka napędowa. By zatem wiedzieć jaki moment obrotowy posiada dany silnik, trzeba dokonać dokładnego pomiaru, w czym pomagają znacznie zaawansowane technologicznie sprzęty. Jak poprawić wydajność pomiaru momentu obrotowego?

Jak działają czujniki momentu obrotowego?
Czujniki momentu obrotowego przesyłają specjalne sygnały, które pozwalają wszystko mierzyć, kontrolować i ulepszać. Sygnały te można przetwarzać dzięki specjalnym modułom pomiarowym. Jednym z nich jest system PMX, oferowany przez znaną w tej branży firmę HBM. Jednym z elementów tego systemu jest karta pomiarowa PX460. Przeznaczona jest do dokonywania pomiarów częstotliwości. Jest bardzo dokładna i potrafi obsługiwać nawet 4 czujniki momentu obrotowego w tym samym momencie.

Czujnik momentu obrotowego – charakterystyka
Czujniki momentu obrotowego są raczej bardzo dokładne - muszą takie być, by można było ściśle określać siłę wytwarzaną przez silnik. Wiadomo jednak, że technologia stale się rozwija, więc stają się jeszcze lepsze. By zwiększyć dokładność z jaką działają czujniki momentu obrotowego, warto użyć sprzętu do kalibracji. Testy pozwalają sprawdzić jakie jest zachowanie czujnika w rozmaitych przypadkach obciążenia, jak przy dynamicznym obrocie w lewo i w prawo oraz w zakresach częściowych, gdzie bardzo dokładny wymiar również jest niezwykle istotny. Te uzyskiwane dane są zapisywane jako charakterystyka danego czujnika. Zapisuje się je w PMX, który rozpoznaje później z jaką aplikacją ma do czynienia dzięki bieżącym, zmierzonym parametrom, po czym automatycznie przypisuje zdefiniowaną ćwiartkę charakterystyki czujnika. Ważną funkcją takich czujników jest niezależne przetwarzanie surowych (przed poprawieniem błędów) wartości pomiarowych, by móc dopasować docierające sygnały do późniejszej regulacji oraz automatyzacji testowego stanowiska.

Filtr CASMA i sygnały testowe
Istnieje specjalny filtr, przeznaczony do prowadzenia testów silników spalinowych. To filtr CASMA, działający synchronicznie względem kąta, pozwalający eliminować w systemach pomiarowych tak zwany "szum", albo też szybkie zmiany. Im większa szerokość filtra CASMA, tym lepsze rezultaty można osiągnąć. Zdecydowanie odpowiada on za lepszą stabilizację pomiarów momentu obrotowego. Lepsza kontrola stanowiska testowego jest też możliwa dzięki innej funkcji - wyznaczaniu wartości szczytowych, bądź wartości średnich sygnałów pomiarowych. Dzięki temu można lepiej określić granice testu i wszystko sprawnie, dokładnie udokumentować.

Co istotne, istnieją też specjalne elementy monitorujące, pozwalające uzyskiwać jeszcze dokładniejsze wyniki. Wszystko dlatego, że dzięki nim możliwa jest korekcja dodatkowych różnic w czasach przebiegów sygnałów pomiarowych. Warto zastosować więc podobne elementy, jako że bez ich pomocy uzyskiwane wyniki mogą nie być precyzyjne. Dotyczy to przetwornika momentu obrotowego i obciążeń o dużej wydajności. Jeszcze przed uruchomieniem w pełni stanowiska testowego można symulować różne sygnały i stany systemu oraz testować jego funkcjonalność. Wszystko dzięki systemom pomiarowym PMX. Wystarczy włączyć tak zwany "sygnał bocznikowy". Wówczas przetwornik będzie emitować tylko połowę swojego nominalnego sygnału i wszystko może zostać przetestowane przed przystąpieniem do właściwej pracy.

Artykuł napisany we współpracy z firmą HBM.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij