Poranek i popołudnie z Naukowcami w Niedzicy – Edycja 2016

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.02.08 21:58 / news / czytano 2231 / opinie 0

„Żadna forma istnienia, w tym także życie ludzkie nie byłaby możliwa bez energii” – takimi słowami rozpoczął się wykład dr hab. Magdaleny Dudek podczas tegorocznej edycji „Poranku i popołudnia z Naukowcami 2016”, zorganizowanego przez ZEW Niedzica S.A.

Całodniowe święto nauki w Niedzicy, obfitowało w wydarzenia. Zaplanowane na cały dzień wykłady oraz warsztaty laboratoryjne, prowadzone przez wykładowców i studentów Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, poprzedziły prezentacje prac konkursowych, przygotowanych przez uczestniczących w Akademii Młodego Energetyka (AME) uczniów klas 5 szkół w Krościenku, Grywałdzie, Krośnicy, Kacwinie, Trybszu, Łapszach Niżnych i Niedzicy.

W jury oceniającym przygotowane przez młodzież prace konkursowe zasiedli: Pani Danuta Podlewska – Przewodnicząca Komisji Konkursowej, Pani Magda Wojtarowicz – reprezentująca portal Pieniny.info, Pani Krystyna Milaniak – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w  Niedzicy oraz Pan Ryszard Wojtarowicz – Wicewójt Gminy Krościenko. 

Zgodnie z decyzją Jury, równoległe I miejsce w konkursie zdobyły uczennice z Kacwina: Agnieszka Pietruś, Maria Piwowarczyk, Ola i Alicja Rak i Julia Woleńska oraz uczniowie z Krościenka: Patrycja Gabryś, Agnieszka Potaśnik, Małgosia Szerszeń i Kacper Koper. III miejsce wywalczyła szkoła w Trybszu, którą reprezentowali: Bartek Budz, Michał Mataniak, Sabina Pawlica, Bartek Słowik i Gabriela Turkot. Specjalne wyróżnienie Inżynierów ZEW Niedzica S.A. otrzymały szkoła w Trybsz za projekt katapulty wikingów oraz szkoła w Niedzicy za projekt trebusza.

Poza oceną prezentowanych prac uczniów, ogłoszono również wyniki konkursu na filmik o Patronie Grupy – Henryku Niewodniczańskim. Zwyciężył film „Henio”, którego twórcami byli: Patrycja Gabryś, Kacper Koper, Agnieszka Potaśnik, Gosia Szerszeń - ze szkoły podstawowej w Krościenku.

Wszyscy uczestnicy konkursów uhonorowani zostali nagrodami, które wręczał Prezes Zarządu ZEW Niedzica S.A. – Grzegorz Podlewski. 

Po części konkursowej, uczestników spotkania zaproszono na wykład dr hab. Magdaleny Dudek  „Energia i Świat w XXI wieku”. Czuwająca nad wysokim, merytorycznym poziomem wydarzenia Pani dr. Dudek, wprowadziła uczestników w zagadnienia związane z pozyskiwaniem energii, zarówno w sposób konwencjonalny, jak i ekologiczny. 

Prawdziwe laboratorium uruchomiono po wykładzie. Specjalnie przygotowane na tą okazję stanowiska badawcze, obsługiwane przez Doktorantów i Studentów AGH do udziału, w których zaproszono młodych mieszkańców naszego regionu, skupiły się na następujących tematach: 
1. Ogniwa zasilane owocami  - A co to takiego?
2. Energia wiatrowa.  Jak zrobić elektrownię wiatrową?
3. Fotowoltaika.
4. Maszyna parowa – sapie dyszy uff!!
5. Ekologiczne pojazdy w Niedzicy, czemu nie ?
6. Elektrownia jądrowa nie taki straszny diabeł  jak go malują 

Honorowym gościem ”Poranku i popołudnia z Naukowcami” był Dziekan Wydziały Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej -  prof. dr hab. Wojciech Suwała – oficjalny Patron Akademii Młodego  Energetyka. 
 
W drugiej części dnia dedykowanej młodzieży szkół podstawowych, która nie bierze udziału w AME, wzięli udział uczniowie ze szkół w Ostrowsku, Krościenku, Grywałdzie, Krośnicy, Gronkowie i Szlembarku, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie elektrowni. W sumie siedzibę Akademii odwiedziło w tym dniu 120 dzieci. 

To już trzecie tego typu spotkanie z Naukowcami Akademii Górniczo – Hutniczej z Krakowa, którego organizatorem jest ZEW Niedzica S.A. Dwa poprzednie wydarzenie miały miejsce w roku ubiegłym. Celem jaki przyświeca tej inicjatywie jest przede wszystkim wprowadzenie uczniów w zagadnienia związane z czystą energią, możliwościami jej wytwarzania oraz użytkowania w życiu codziennym. 

ZEW Niedzica S.A. jako gospodarz jeziora czorsztyńskiego ale przede wszystkim świadomy i odpowiedzialny przedsiębiorca, podjął wyzwanie, jakim jest zaangażowanie się w działania edukacyjne dla dzieci, w tym głównie z terenów okolicznych gmin. Korzystając ze współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce ale także bazując na wiedzy własnych pracowników – wysoko wykwalifikowanych inżynierów - Spółka stara się poprzez Akademię Młodego Energetyka czynnie uczestniczyć w edukacji i wzroście świadomości ekologicznej młodego pokolenia.  

Kolejne, bezpłatne spotkanie z Naukowcami, na najwyższej zaporze ziemnej w Polsce, zaplanowano na 5 marca br. Już dziś zainteresowane szkoły podstawowe mogą zgłaszać chęć swojego udziału, kierując wiadomość na adres: natalia.niemiec@niedzica.pl.
Nabór zakończy się w dniu 1 marca br. albo po wyczerpaniu wolnych miejsc. Wydarzenia organizowane w ramach Akademii Młodego Energetyka śledzić można na profilu www.facebook.com/zewniedzica
Źródło: ZEW Niedzica S.A.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij