Spotkanie z owcą w Ochotnicy Górnej

Fot. Arch WOK w Ochotnicy Górnej 2024.06.03 18:01 / news / czytano 275 / opinie 0

1 czerwca w Ochotnicy Górnej odbyło się wielkie święto tradycji dla najmłodszego pokolenia pod nazwą ,,Spotkanie z owcą”.

Kolorowo i radośnie gościliśmy najważniejszych gości – dzieci, które z zainteresowaniem śledziły talenty i poczynania sceniczne swoich rówieśników. W ramach ,,Spotkania z owcą” i Dnia Dziecka na deskach sceny prezentowali się: Przedszkole Cypisek, grupa taneczna i muzyczno-wokalna. Regionalny akcent wydarzenia podkreślił występ Zespołu Regionalnego Mali Maszkowianie. Każde pociągnięcie smyczka uwydatniało dźwięki muzyki góralskiej, która łącząc się z gwarą, dopełniała całości występu.

Dzieci wyrażają się poprzez zabawę, to wtedy są w swoim żywiole. I tego podczas ,,Spotkania z owcą” nie brakowało. Każde zadanie odnosiło się do wołoskich korzeni, których początek sięga pasterstwa. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej przygotowały mnóstwo atrakcji. Najwięcej radości sprawiły przybyłym konkursy z nagrodami, takie jak: 1, 2, 3, owca patrzy, czy masz smak i węch jak owca?, quiz wiedzy, skacz jak owca przez przeszkody. Dzieci biorące udział w aktywnościach otrzymywały nagrody, które mogły wybierać z wielkiej skrzyni nagród. 
Również nasze brzuchy nie pozostały puste. Zapełniły się słodkimi smakołykami, jak również degustacją dawnej kuchni wołoskiej.

Dodatkowo dzięki Wiejskiemu Ośrodkowi Kultury w Ochotnicy Górnej podczas wydarzenia można było zapoznać się z zasadami ruchu drogowego poruszając się po miasteczku rowerowym OSP Zarzecze, rozwiązując zadania Strażaków OSP Ochotnica Górna, a na koniec mokre buty, ubrania i włosy, czyli Piana Party, zaś w budynku WOK można było oddać krew. W dzień pełen przygód włączyli się również: 9. Podhalańska Drużyna Harcerska im. Olgi i Andrzeja Małkowskich z Ochotnicy Górnej, Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Szczawnicy, Knap Motor z Nowego Targu, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ochotnicy Górnej.

Wydarzenie miało na celu zapoznanie przybyłych gości z unikatowymi wartościami związanymi z tożsamością wielokulturowych korzeni Ochotnicy i ich wpływu na życie codzienne mieszkańców.

Na ,,Spotkanie z owcą” przybyli rodzice z dziećmi, turyści, lokalni mieszkańcy, ponieważ to spotkanie łączyło pokolenia. Wśród widzów i występujących pojawiły się również osoby z niepełnosprawnościami, co przyczyniło się do ich aktywnego udziału w tradycyjnej kulturze Ochotnicy. Integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym wpłynęła na promowanie równych szans.

Organizatorem wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej. W realizację projektu włączyli się: Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej, Gmina Ochotnica Dolna, Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Ochotnicy Dolnej.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach zadania ,,Dziedzictwo i tożsamość Wołoskiego Szlaku” w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa w 2024 roku pn. ,,Małopolska Gościnna – II edycja” – Priorytet 5 SZLAK KULTURY WOŁOSKIEJ – ROZWÓJ, AKTYWIZACJA I PROMOCJA SZLAKU ORAZ BUDOWANIE PARTNERSTWA NA RZECZ SZLAKU zad.2. AKTYWIZACJA I PROMOCJA DZIEDZICTWA WOŁOSKIEGO

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Autor: oprac.red.
Zdjęcia: Arch WOK w Ochotnicy Górnej
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij