Szkoła otwarta dla uczniów

Fot. Magdalena Wojtarowicz. arch. szkoły 2015.03.16 12:43 / news / czytano 2987 / opinie 0

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. ks. Prof. J. Tischnera w Szczawnicy zorganizowali Dzień Promocji Szkoły dla młodzieży klas szóstych z Miasta i Gminy Szczawnica.

Każda szkoła musi dbać o swój pozytywny wizerunek  rozumiany jako suma subiektywnych opinii o jakości nauczania, wychowania i kontaktów ze środowiskiem. Takie „subiektywne opinie” zasłużone lub nie, mają tendencję przylegania do szkoły. Dlatego najlepszym sposobem kreowania i podtrzymania pozytywnego wizerunku gimnazjum jest otworzenie szkoły na zewnątrz. W związku z tym w dniu 13 marca 2015r.  uczniowie Publicznego Gimnazjum im. ks. Prof. J. Tischnera w Szczawnicy zorganizowali Dzień Promocji Szkoły dla młodzieży klas szóstych z naszej z gminy.

Szóstoklasistów powitali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Kasia Węglarz, Małgosia Mędoń i Michał Ciesielka. Opowiedzieli o naszym gimnazjum prezentując zdjęcia z wydarzeń, wycieczek, konkursów, imprez i akcji organizowanych w szkole. Przedstawili patrona, historię i ofertę edukacyjną naszej placówki. Zaproszona młodzież miała również okazję obejrzenia pierwszej części filmu, nakręconego przez drugoklasistów w ramach projektu edukacyjnego, o przygodach Indiana Jonesa w szczawnickim gimnazjum. Szóstoklasiści spotkali się także z Dyrektorem Gimnazjum Sebastianem Walosczykiem, który podkreślił im jak ważna jest odpowiednia atmosfera pracy szkoły z ukierunkowaniem na podniesienie jej jakości, warunków lepszego procesu dydaktycznego  i wychowawczego, ścisła współpraca z rodzicami i środowiskiem oraz klimat szkoły dający poczucie bezpieczeństwa i wzajemnego porozumienia osób uczestniczących w procesie kształcenia i wychowania.
 
Następnie nasi goście w małych grupach pod przewodnictwem uczniów pierwszych klas uczestniczyli w następujących zajęciach praktycznych: w  pracowni komputerowej, zapoznali się ze stroną internetową szkoły, zobaczyli zdjęcia  zgromadzone w galerii. Od starszych kolegów wysłuchali  krótkiego wykładu na temat zgromadzonego w pracowni sprzętu komputerowego, otrzymali zakładki i foldery promujące szkołę.

Obok sali gimnastycznej nasza młodzież promowała szkolny sport oraz zdrowe odżywianie. W prezentacji multimedialnej przedstawiła różne formy i miejsca prowadzenia lekcji wychowania fizycznego, rodzaje zajęć sportowych pozalekcyjnych dla uczniów oraz zawody sportowe pozaszkolne z różnych dyscyplin,  w których uczniowie biorą udział i zdobywają sukcesy. Przedstawiciele szkolnych sportowców – Bartosz Kubik i Kacper Zachwieja zaprezentowali swoje indywidualne osiągnięcia sportowe oraz poprowadzili krótką konkurencję sprawnościową dla uczniów szkół podstawowych. Ponadto  w ramach realizacji programu Winiary - „Żyj smacznie i zdrowo” uczniowie klasy II B  zachęcali uczniów szkół podstawowych do zdrowego odżywiania, a w szczególności włączenia do diety pięć porcji warzyw, owoców lub soku, starając się również wyjaśnić problem - „porcja – ile to jest”. Poprowadzili także krótki quiz o zdrowym odżywianiu. Na zakończenie uczniowie otrzymali zdrową przekąskę – jabłka.

Jednym z "przystanków" w poznawaniu szkoły były zajęcia w tworzeniu budowli z drewnianych klocków. Odwiedzający nas uczniowie mieli za zadanie zbudować budowlę średniowieczną na przygotowanym planie. Dzieci miały możliwość podczas zabawy poznać konstrukcję romańskiego kościoła. W sali przygotowano wystawę prac gimnazjalistów, były to budowle przestrzenne z kartonu, drewna, styropianu - chaty góralskie, latarnie morskie, place zabaw.

W sali nr 21 zorganizowano prezentację lekcji wiedzy o społeczeństwie, w której udział wzięli uczniowie klasy I – Maria Dyda, Dominika Salamon oraz klasy II- Jakub Proński, Adam Kacwin, Piotr Zachwieja. Prezentacja polegała na przybliżeniu uczniom zasad funkcjonowania Unii Europejskiej oraz roli Polski w jej strukturach. Na podsumowanie szóstoklasiści rozwiązywali quiz.
 
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy doświadczalne z fizyki i chemii.  Młodzi chemicy z klas II zaprezentowali swoim młodszym kolegom erupcję wulkanu, wydzielanie i  spalanie wodoru, samozapłon oraz produkcję mydła. Wśród pokazów z fizyki szóstoklasistów zainteresowały miedzy innymi zasada działania maszyny elektrostatycznej, dylatoskopu i  kuli plazmowej. Ponadto uczniowie samodzielnie mogli wzbudzać prąd indukcyjny, montować proste obwody elektryczne oraz  korygować  wady wzroku za pomocą odpowiednich soczewek.

Dzięki temu spotkaniu uczniowie Szkół Podstawowych mogli poznać klimat naszego gimnazjum, zwiedzić placówkę i poznać przyszłych nauczycieli. Dzień otwarty wypadł bardzo pomyślnie i teraz wszyscy szóstoklasiści powinni zastanowić się nad wyborem  gimnazjum w Szczawnicy jako najlepszej alternatywy w dalszym procesie swojej edukacji.
Autor: MG / Oprac. red.
Źródło: Arch. szkoły
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz. arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij