Ukraińska młodzież z Chmielnika w Szczawnicy

Fot. Arch. UMiG Szczawnica 2013.08.12 15:36 / news / czytano 4648 / opinie 0

W pierwszym tygodniu sierpnia Szczawnicę odwiedziła młodzież z miasta partnerskiego Chmielnik na Ukrainie. Wizyta stała się dla Szczawnicy okazją do zacieśnienia braterskich stosunków z jej ukraińskim partnerem. 

- Pragniemy rozszerzyć współpracę pomiędzy Szczawnicą a Chmielnikiem po to, by dokonywała się ona nie tylko na poziomie samorządowym, ale i kulturalnym, regionalnym etc. Z tego, co wiem, młodzież, która uczestniczy w wymianach to osoby zdolne, utalentowane muzycznie, plastycznie. Dzieci ze Szczawnicy też mogłyby na tym skorzystać, poznać kulturę innego kraju, wymienić się doświadczeniami tak jak do tej pory w czasie wymiany polsko-włoskiej, polsko-niemieckiej czy polsko-węgierskiej.  – mówi burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

Młodzież wraz z nauczycielkami i opiekunami zakwaterowana była w Krynicy, w Szczawnicy spędziły jeden, ale bogaty w różnego rodzaju atrakcje dzień. Po krótkim spacerze ścieżką pieszo – rowerową w stronę Słowacji i obejrzeniu wystawy Pienińskiego Parku Narodowego miały możliwość zwiedzenia centrum Szczawnicy. Jadąc kolejką na Palenicę, zobaczyły Szczawnicę z lotu ptaka. Następnie młodzież wraz z opiekunami odwiedziła Urząd Miasta i Gminy Szczawnica. Nie obyło się bez wymiany prezentów i pamiątkowego zdjęcia. 

Najwięcej czasu spędziły w Jaworkach, gdzie dzięki uprzejmości pana Lucjana Malinowskiego czekał je darmowy przejazd kolejką linową na Arenie Narciarskiej Homole. Na pamiątkę otrzymały pocztówki z Jaworek. Po okolicy całą grupę oprowadzał pan Andrzej Dziedzina – Wiwer, znany szczawnicki przewodnik a także poeta i goprowiec. Na koniec młodzież wraz z opiekunami zwiedziła centrum szczawnickiego uzdrowiska czyli Plac Dietla. Pełni pozytywnych wrażeń, z nadzieją na ponowne spotkanie w Szczawnicy, odjechali w stronę Krynicy.

Całość przedsięwzięcia była możliwa m.in. dzięki porozumieniu z Fundacją „Braterstwo”, która od niedawna działa w Krynicy, której prezesem jest Iwona Romaniak. To dzięki niej dzieci i młodzież z Chmielnika oraz z większego ukraińskiego miasta – z Winnicy – mogły spędzić w Polsce niezapomniane wakacje. W kontaktach pomiędzy Ukrainą a Polską pośredniczy pan Władysław Kreychy, który posiada już duże doświadczenie w organizacji tego typu wymian dzieci i młodzieży. Zajmuje się tym od lat. Teraz chciałby nawiązać współpracę z władzami Szczawnicy. Burmistrz Grzegorz Niezgoda przychylnie przyjął jego propozycję.
Autor: Agnieszka Stopka / Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Arch. UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij