Wybierz Życie - Pierwszy Krok

Fot. 2014.06.02 11:08 / news / czytano 2286 / opinie 0

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem uczestniczyli w kolejnej edycji programu profilaktycznego dotyczącego raka szyjki macicy pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nowym Targu.

Program „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych – dziewcząt i chłopców z klas pierwszych, rodziców uczniów oraz kadry pedagogicznej. Jego głównym zadaniem jest zachęcanie do odpowiedzialności za zdrowie swoje i najbliższego otoczenia.
 
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet. W Polsce odnotowuje się najwyższą zachorowalność ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Choroba rozwija się długo, przez wiele lat może nie dawać żadnych dolegliwości. Co roku 4000 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno.  
 
Przyczyną powstania i rozwoju raka szyjki macicy jest wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Wirus aby mógł funkcjonować wnika do komórek, najchętniej do komórek nabłonka płaskiego skóry lub błon śluzowych. Rak szyjki macicy rozwija się gdy komórki zakażone HPV dzielą się bez kontroli. Mnożąc się, mogą się gromadzić w jednym miejscu tworząc guz nowotworowy. Wiek kobiety nie ma znaczenia w przypadku prawdopodobieństwa zachorowania. Ryzyko utrzymuje się od rozpoczęcia współżycia do końca aktywności seksualnej.
 
Warunkiem wczesnego wykrycia raka szyjki macicy, pozwalającym na całkowite wyleczenie jest regularne wykonywanie rozmazów cytologicznych. Cytologię powinno się wykonywać nie rzadziej niż raz na 3 lata. Skorzystaj z szansy: Wybierz Życie! Zgłoś się na bezpłatne badanie Cytologiczne. Dodatkowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie internetowej www.pierwszykrok.edu.pl. Koordynatorem projektu w szkole jest p. Dorota Nelle-Zborowska.
Autor: Dorota Nelle-Zborowska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij