Wymiana młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy ze szkołą Gnadenthal-Gymnasium w Ingolstadt

Fot. Arch. szkoły 2017.05.01 20:56 / news / czytano 2291 / opinie 0

Poniżej relacja z tygodniowego pobytu gimnazjalistów w Ingolstadt w Niemczech.

Wymiana międzyszkolna- dzień 1
23 kwietnia- o godz. 12-tej uczniowie Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy rozpoczęli swoją podróż do Ingolstadt. Trwała ona kilkanaście godzin, ale wszystkim dopisywał świetny humor. Nikt nie mógł doczekać się spotkania z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej- Gnadenthal-Gymnasium.

Wymiana międzyszkolna- dzień 2
24 kwietnia o godz. 8.00 uczestnicy wymiany, pod opieką nauczyciela języka angielskiego Małgorzatą Oleś–Gagatek, ks. Piotra Dydo-Rożnieckiego i nauczyciela w-fu Jacka Pietrzaka dotarli do  Ingolstadt. Na miejscu czekali już na nich koledzy i koleżanki z niemieckiej szkoły. Młodzież   powitał  pan dyrektor (Vitus Lehenmeier), po czym wszyscy udali się na wspólne śniadanie w stołówce szkolnej. Następnie uczniowie zwiedzili szkołę i uczestniczyli w zabawach integracyjnych oraz animacji językowej. Ok. godziny 11-tej polscy uczestnicy wymiany spotkali się z  rodzinami, u których mieszkali przez następnych kilka dni. Po długiej i wyczerpującej podróży przyszedł czas na zasłużony odpoczynek.

Wymiana międzyszkolna- dzień 3
25 kwietnia młodzież  wzięła  udział w warsztatach mających na celu poznanie tradycyjnego tańca bawarskiego. Próby wymagały dużej koncentracji, ale w efekcie każdy nauczył się typowych dla tego tańca kroków. Później przyszedł czas na zwiedzanie miasta. Wszyscy zobaczyli atrakcje Ingolstadt: stary i nowy ratusz, kościół Najświętszej Marii Panny, budynek Szkoły Wyższej- dawnej siedziby pierwszego uniwersytetu bawarskiego i wiele innych zabytków Starego Miasta. Po wspólnym obiedzie każdy sprawdził się w zawodach sportowych na ogromnej szkolnej hali sportowej. Pomimo zmęczenia uczniowie byli zadowoleni z aktywnie spędzonego dnia.

Wymiana międzyszkolna- dzień 4
26 kwietnia uczniowie uczestniczyli w animacji językowej i zabawach integracyjnych wraz uczniami szkoły niemieckiej. Po wspólnym obiedzie wszyscy zatańczyli jeszcze raz taniec bawarski, a następnie polscy uczestnicy wymiany zaprezentowali uczniom i nauczycielom szkoły niemieckiej tradycyjne tańce i piosenki góralskie. Później odbyła się bardziej oficjalna część spotkania. Koordynatorka wymiany polskiej podpisała wraz z dyrektorem szkoły niemieckiej porozumienie o polsko-niemieckiej współpracy szkół, co zaowocuje kolejnymi spotkaniami w przyszłości. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy wymiany mieli okazję spróbować typowych bawarskich potraw podczas wieczorku bawarskiego, a następnie zatańczyć na dyskotece zorganizowanej przez uczniów szkoły niemieckiej.

Wymiana międzyszkolna- dzień 5
27 kwietnia- uczniowie rozpoczęli dzień podróżą do Monachium. Celem wyjazdu było zwiedzenie pałacu Nymphenburg- dawnej letniej rezydencji Wittelsbachów. Uczniowie zwiedzili budynek manufaktury porcelany, a także muzeum powozów, w którym zgromadzono pojazdy konne elektorów i królów Bawarii. Dzisiejszy dzień dostarczył uczniom wielu wrażeń.

Wymiana międzyszkolna- dzień 6
28 kwietnia młodzież dokonała ewaluacji spotkania. Dyrektor szkoły niemieckiej pożegnał swoich gości z Polski, a następnie uczniowie pozostałą część dnia spędzili  u swoich niemieckich kolegów i koleżanek. Po spakowaniu się i pożegnaniu o godz. 20.30 grupa polska wyjechała z Ingolstadt.

Wymiana międzyszkolna- dzień 7
29 kwietnia o godz. 12-tej zakończyła się podróż uczestników wymiany w Szczawnicy. Wszyscy byli zmęczeni podróżą, ale zadowoleni z minionego tygodnia.
Autor: Małgorzata Oleś - Gagatek
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij