Dziś Dzień Kobiet

Fot. 2023.03.08 06:51 / news / czytano 515 / opinie 0

Dzień Kobiet obchodzony jest niemal na całym świecie tego samego dnia - 8 marca. Jego historia sięga początków XX wieku i ma ogromne znaczenie dla płci pięknej. Poznajmy historię Dnia Kobiet.

Dzień Kobiet współcześnie traktowany jest jako święto radosne. Tego dnia kobiety otrzymują życzenia oraz kwiaty od mężczyzn, bywają również zastępowane w wielu obowiązkach. Część osób wciąż uważa, że Dzień Kobiet jest świętem komunistycznym. Nie ma się czemu dziwić. W czasach PRL-u 8 marca był dniem wolnym od pracy. Organizowano liczne wystawy pokazujące kobiety jako osoby doceniane w wielu trudnych zawodach. Prawda jest jednak zupełnie inna. Okazuje się, że Dzień Kobiet ma dużo dłuższą historię.

Historia Dnia Kobiet
Uważa się, że zalążki Dnia Kobiet pojawiły się już w starożytności. W Grecji organizowane były huczne ceremonie na cześć bogini życia i śmierci. W starożytnym Rzymie obchodzono święto ku czci matek. Kobiety udawały się z procesją do świątyni Junony. Tam modliły się o szczęście w małżeństwie oraz o potomstwo. Oficjalnie Dzień Kobiet jest dniem pamięci zdarzeń z 8 marca 1857 roku. Wtedy to kobiety pracujące w fabryce tekstylnej w Nowym Jorku zdecydowały się rozpocząć strajk. Sądziły, że uda im się w ten sposób osiągnąć równouprawnienie. Zostały jednak zamknięte w fabryce przez jego właściciela. Nikt nie spodziewał się, że tego dnia w budynku wybuchnie pożar. W wyniku tej tragedii życie straciło 129 kobiet. Pierwszy oficjalny Dzień Kobiet zorganizowany został długo po zdarzeniach z Nowego Jorku - 28 lutego 1909 roku w USA. W Polsce po raz pierwszy święto kobiet pojawiło się 24 marca 1924 roku.




Autor: oprac. red
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij