Pożar w hali elektrowni- ćwiczenia Zapora 2019

Fot. 2019.06.18 14:49 / news / czytano 935 / opinie 0

17 czerwca w Zespole Elektrowni Wodnych Niedzica S. A przeprowadzone zostały ćwiczenia zgrywające sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego  z powiatu nowotarskiego oraz sił i środków Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Limanowa” pod kryptonimem „ZAPORA-2019”

Tematami ćwiczeń były: 
Współdziałanie podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego podczas prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych na terenie obiektów hydrotechnicznych z wykorzystaniem technik linowych. Realizacja zadań w związku koniecznością likwidacji zagrożeń ze strony pożarów powstałych w przestrzeniach zamkniętych. Sprawdzenie możliwości podjęcia działań ratowniczo – gaśniczych przez pracowników ZEW Niedzica S.A (z wykorzystaniem sprzętu ochrony dróg oddechowych) przed przybyciem na miejsce sił jednostek ochrony przeciwpożarowej. Prowadzenie działań ewakuacyjnych z szybów technicznych przy wykorzystaniu technik linowych. Udzielanie pomocy przedmedycznej osobom, które zostały poszkodowane w wyniku zdarzenia. Podejmowanie z toni wodnej osób poszkodowanych przy użyciu technik linowych współdziałanie z Grupa Podhalańską GOPR.

Założenie do ćwiczeń.
W budynku hali elektrowni w skutek zwarcia w instalacji elektrycznej dochodzi do pożaru w pomieszczeniu nastawni (poziom -2). Pracownicy ZEW Niedzica S.A podejmują próby ugaszenia pożaru przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego, jednakże ze względu na dynamikę rozwoju pożaru działanie te nie są skuteczne. Następnie uruchamiają ROP oraz pobierają aparaty ucieczkowe a następnie ewakuują się na zewnątrz budynku hali. Pracownik ZEW Niedzica S.A znajdujący się w pobliżu magazynu kwasu na poziomie –3 po usłyszeniu sygnału alarmowego udaje się do klatki schodowej w celu ewakuacji na wyższe kondygnacje. Ze względu na silne zadymienie panujące na klatce nie ma możliwości ewakuacji ta drogą. W sytuacji stresowej odczuwa silny ból w klatce piersiowej, powiadamia osobę postronną (członek rodziny) o swoim stanie, a następnie traci przytomność. Na koronie zapory znajduje się wycieczka, gdzie po usłyszeniu sygnału alarmowego dochodzi do wybuchu paniki. W skutek tego dwie osoby staczają się po betonowej skarpie odwodnej (odnosząc obrażenia) do Zbiornika Czorsztyńskiego nie mogąc samodzielnie wydostać się na koronę zapory.  

Epizod I
Przybyłe na miejsce pierwsze zastępy ratowniczo-gaśnicze z JRG Nowy Targ zabezpieczają miejsce zdarzenia i przeprowadzają rozpoznanie. 
Zastępy prowadzą następujące działania:
zabezpieczenie miejsca zdarzenia;
rozpoznanie zagrożeń, ustalenie liczby poszkodowanych;
podjęcie działań gaśniczych w budynku hali elektrowni;
ewakuacja ewentualnych osób zagrożonych lub poszkodowanych;
działania wspomagające – OSP Niedzica, OSP Kacwin

Epizod II
Ze względu na stan zdrowia osoby poszkodowanej na poziomie -3 oraz silne zadymienie panujące na klatce schodowej  KDR podejmuje decyzję o konieczności ewakuacji osoby poszkodowanej z użyciem sprzętu wysokościowego:
Działania:
ewakuacja osoby z użyciem technik linowych – SGRWys „LIMANOWA” oraz pomocy OSP Krościenko n/D.

Epizod III
Uruchomienie sygnału alarmowego na terenie ZEW Niedzica S. A spowodowało wybuch paniki wśród turystów znajdujących się na koronie zapory. W skutek tego dwie osoby staczają się po betonowej skarpie odwodnej (odnosząc obrażenia) do Zbiornika Czorsztyńskiego nie mogąc samodzielnie wydostać się na koronę zapory. Z uwagi na zaangażowanie zasobów PSP w prowadzone działania ratownicze oraz konieczność wykorzystania technik linowych do ewakuacji osób znajdujących się w wodzie na skarpie odwodnej zachodzi konieczność zadysponowania Grupy Podhalańskiej GOPR.
Działania:
działania poszukiwawcze osób zaginionych z poziomu wody prowadzi OSP Maniowy;
działania ewakuacyjne - Grupa Podhalańska GOPR.

W ćwiczeniach uczestniczyli:
KP PSP Nowy Targ: 
JRG Nowy Targ GBARt 2,5/20/250, 
SLRR, 
SLDł, 
SLOp Chevrolet 
 
OSP Kacwin
OSP Krościenko n/D.
OSP Maniowy
OSP Niedzica

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „LIMANOWA”
JRG Limanowa
Grupa Podhalańska GOPR
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij