Szczawnica: Remont najstarszego parku w mieście

Fot. 2023.11.28 15:20 / news / czytano 482 / opinie 0

Miasto i Gmina Szczawnica przygotowała umowę z Uzdrowiskiem Szczawnica. Samorząd przejmie od spółki w użyczenie Park Górny im. hrabiego Adama Stadnickiego, ale najpierw musi pozyskać pieniądze na remont.

Na podstawie przygotowanej umowy użyczenia pomiędzy Uzdrowiskiem Szczawnica S.A a Miastem i Gminą Szczawnica teren Parku Górnego (wraz z drogą wewnętrzną) przejdzie w użyczenie dla samorządu z dniem pozyskania przez samorząd Miasta dofinansowania umożliwiającego rewitalizację terenu (zapowiadany nabór - II lub IV kwartał przyszłego roku).

Na podstawie tej umowy Miasto i Gmina Szczawnica od momentu podpisania może dysponować nieruchomością na cele budowlane. Do 30 czerwca 2024 roku powinna zostać przygotowana inwentaryzacja zieleni, koncepcja rewitalizacji oraz projekt budowlany a całość opracowania według sporządzonego szacunku to koszt ok. 300 tys. zł.

Ponadto odpowiedzialność Miasta i Gminy Szczawnica za utrzymanie parku, wykonywanie wszelkich napraw oraz odtworzeń niezbędnych do utrzymania parku będzie obowiązywać od momentu pozyskania dofinansowania do końca 2034 roku.

Przypomnijmy. Park Górny im. hrabiego Adama Stadnickiego w Szczawnicy to najstarszy park zdrojowy w mieście. Jego budowa i zagospodarowanie rozpoczęły się jeszcze w I poł. XIX wieku, a jego inicjatorem był Jan Kutscher - w 1824 roku rozpoczął planowanie i tworzenie parku, zlokalizowanego wokół niewielkiej rozlewni wód leczniczych. Swoją nazwę zawdzięcza lokalizacji - położony jest na zboczu i szczycie wzniesienia, czym góruje nad innymi obszarami miasta. Park Górny zawdzięcza swoją świetność Józefowi Szalayowi, który sprowadził kilkadziesiąt gatunków różnych roślin, które miały stworzyć niezwykły kompleks parkowy.





Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij