Weekend z ratownikiem górskim

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.07.14 11:55 / news / czytano 4159 / opinie 0

W niedzielę w Kluszkowcach Grupa Podhalańska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w ramach obchodów 60-lecia swojego powstania, zorganizowała „Weekend z ratownikiem górskim-Bezpieczne Lato-Wakacje 2014”.

Impreza miała być dwudniowa, jednak w sobotę z powodu złej pogody została odwołana. W niedzielę wszystko odbyło się zgodnie z planem i uczestnicy zabawy mogli obejrzeć przygotowane pokazy ratownictwa górskiego m.in. w zakresie ratownictwa z pokładu śmigłowca, ratownictwa ścianowego oraz pokazach umiejętności psów ratowniczych.
 
Turyści i mieszkańcy, którzy wybrali się na górę Wdżar mogli skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji przygotowanych przez GP GOPR, partnerów oraz sponsorów. Udostępnione zostały punkty ratownicze pokazujące zagadnienia ratownictwa górskiego z możliwością praktycznego w nich uczestnictwa. Odbyła się prezentacja medyczna – pierwsza pomoc:  góry - woda, tyrolki i mostu powietrznego, wspinaczki w skałkach i na sztucznej ściance, poszukiwania - mobil + szukanie z GPS + bezzałogowe statki powietrzne drony. Omówiono zagadnienie „idę w góry”, bezpieczeństwo, przygotowanie, ubiór i sprzęt. Na uczestników czekały też pojazdy terenowe – tor off road.

GOPR razem z partnerami technologicznymi operatorem telefonii komórkowej PLUS oraz Paga Solutions będzie wprowadzało w Polsce po raz pierwszy aplikację na telefony komórkowe, która pozwoli w razie wypadku lub zagrożenia w górach i nad wodą zlokalizować miejsce z dokładnością nawet do 3 m, z którego  zgłaszany jest wypadek. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie możliwe szybsze i skuteczniejsze dotarcie do poszkodowanych. Ta aplikacja była także prezentowana podczas niedzielnej imprezy w Kluszkowcach.

W imprezie wzięli udział zaproszeni goście i przyjaciele: sponsorzy GOPR, parki narodowe na terenie działania GP GOPR (Gorczański, Pieniński, Babiogórski), policjanci z Wojewódzkiej Komendy w Krakowie oraz Powiatowej Komendy w Nowym Targu, ratownicy z Sopockiego WOPR, Fly Tech Solutions.

Relacje na żywo przeprowadzała telewizja POLSAT oraz Radio RMF FM.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij