Stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, jest organizatorem międzynarodowego festiwalu Barokowe Eksploracje. Festiwal pełni wybitną rolę kulturotwórczą w swoim regionie. Narodził się w 2011 roku, na gruncie oddolnej inicjatywy i pełnej entuzjazmu współpracy artystycznej Szczawnickiego Chóru Kameralnego oraz słowackiej orkiestry barokowej Musica Aeterna z Bratysławy.
Dziś Barokowe Eksploracje, to coraz szersze grono znakomitych muzyków, orkiestr barokowych, solistów i wirtuozów z wielu krajów Europy, a także różnorodność form i gatunków (recitale wirtuozowskie, koncerty kameralny, oratoryjno-kantatowe, spektakle baletowe i operowe). To skuteczna promocja w mediach ogólnopolskich i zagranicznych.
Nasz Festiwal, nagrodzony w 2015 roku „Perłą Pienin” za promocję regionu na skalę międzynarodową, to marka, którą chcemy konsekwentnie rozwijać i ulepszać.
Wśród planów na sezon 2017 są m.in.: międzynarodowe produkcje oratoryjno-kantatowe: Oratorium „Mesjasz” G.F Haendla, Kantaty J.S.Bacha w Warszawie i na słowackim Spiszu, polska premiera baletu Terpsichore G.F.Haendla w Szczawnicy, koncerty zespołu viol da gamba, recitale wirtuozowskie, zajęcia interaktywne dla najmłodszych i inne.
Wyróżnia nas:
Współpraca z kilkunastoma prestiżowymi partnerami z krajów Europy Środkowej.
- placówki dyplomatyczne: Generalny Konsulat Słowacji, Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Francuski w Krakowie, Instytut Polski w Bratysławie, Forum Polsko- Czeskie Warszawa.
Promocja i media. Nasz Festiwal jest zawsze szeroko i profesjonalnie promowany, dzięki współpracy z mediami regionalnymi i ogólnopolskimi oraz poprzez wysokiej jakości materiały promocyjne. Nasi dotychczasowi partnerzy medialni to m.in. Program II Polskiego Radia, Radio Kraków, RMF Classic, RDN Malopolska, Sądeczanin.
Szczawnicki Chór Kameralny i Baroque Collegium 1685. Jesteśmy jedynym zespołem w Polsce, działającym w małym, poza-metropolitalnym ośrodku, realizującym projekty oratoryjno-kantatowe na europejskim poziomie. Szczawniccy kameraliści to ludzie wielkiej pasji, którzy od 10 lat spotykają się, aby zgłębiać i propagować muzykę a cappella oraz dzieła wokalno-instrumentalne.
Projekty naukowe. W 2016 roku, po raz pierwszy, we współpracy z Akademią Nauk w Bratysławie został podjęty projekt badawczy pn.: "Baroque explorations/sources 2016", poświęcony muzykaliom barokowym na słowackim Spiszu.
reklama
reklama