2014.07.03 09:23 / news / czytano 4864 / opinie 4
Zgromadzona w foyer Dworku Gościnnego w Szczawnicy publiczność miała okazję wysłuchania pierwszego z pięciu koncertów festiwalowych przygotowanych w ramach tegorocznych Barokowych Eksploracji.
Festiwal odbywa się po raz czwarty, w tym roku podczas koncertów zaprezentowany zostanie rzadki repertuar muzyki i sztuki barokowej w "stylu francuskim", w programie którego znajdują się m.in. Grand motet: Super flumina Babilonis, M.R.Delalande, Uwertura do Oratorium „Theodora” GF.Handla oraz fragmenty Kantaty BWV 194 J.S.Bacha i Chandos Anthem nr 1 GF. Handla.
We wczorajszym koncercie wystąpili: orkiestra Musica Aeterna Bratislava oraz Szczawnicki Chór Kameralny a także Jolanta Kowalska- Pawlikowska-sopran , Zoltan Megyesi-tenor, Marian Krejcik-bas. Koncert prowadziła Agnieszka Żarska, kierownik artystyczny festiwalu i autorka scenariusza.
Zespół muzyki dawnej Musica Aeterna powstał w 1973 roku z inicjatywy profesora Jana Albrechta, który jako pierwszy systematycznie zaznajamiał przyszłych muzyków profesjonalnych z muzyką gotyku, renesansu i baroku. Studium kompozycji z wymienionych epok przerodziło się ostatecznie w formowanie specjalistycznego zespołu muzyki dawnej, który w roku 1989 całkowicie przeorientował się na grę na oryginalnych instrumentach XVII i XVIII wieku, bądź na ich kopiach. Istotę zespołu stanowi muzyka europejska, środkowoeuropejska bądź muzyka słowackiego pochodzenia. W latach 1986-2005 zespół był organizacyjnie włączony do Słowackiej Filharmonii. Artystycznym kierownikiem zespołu jest Piotr Zajiczek. Oprócz koncertów na Słowacji i w Bratysławie Musica Aeterna występuje regularnie za granicą. Wielkim osiągnięciem zespołu było tournee koncertowe po Meksyku i Gwatemali. W 2009 roku oprócz innych koncertów - zespół otwierał międzynarodowy fesiwal we francuskiej Marsyli-ABBey St.Victor i po raz pierwszy współpracował z operą słowackiego Teatru Narodowego, na gruncie której przygotował i przedstawił operę J. Haydna L'isola disabitata (Opuszczona Wyspa).
Szczawnicki Chór Kameralny pielęgnuje i promuje kulturę wysoką, która obok kultury ludowej stanowi dziedzictwo Szczawnicy. Powstał z inicjatywy Aliny Lelito - redaktor naczelnej szczawnickiego miesięcznika "Z doliny Grajcarka". Od początku istnienia kierownikiem artystycznym i organizacyjnym chóru jest Agnieszka Żarska. Zespół nieustannie poszerza swój repertuar i podejmuje współpracę z wybitnymi artystami. Podstawowy skład chóru stanowią mieszkańcy Szczawnicy, choć są też osoby spoza Szczawnicy.
Kolejny z koncertów już dzisiaj o godzinie 19.00 w Czerwonym Klasztorze na Słowacji w kościele pw. św. Antoniego. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
Współorganizatorami festiwalu są Fundacja Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica, Muzeum w Czerwonym Klasztorze. Partnerem strategicznym Festiwalu jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Mecenasem - Grupa Thermaleo &Uzdrowisko Szczawnica. Festiwal został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury Rep. Słowackiej, ZEW Niedzica, Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica, Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, Czeskiego Centrum w Warszawie.
Autor: Oprac. red.
Źródło: szczawnickichor.pl, musicaaeterna.sk
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz