Świąteczny turniej szachowy z kolędami i opłatkiem

Fot. Zdzisław Soliwoda 2013.12.23 20:34 / news / czytano 4197 / opinie 0

Zgodnie z podanymi informacjami w ogłoszeniach oraz na stronie internetowej biblioteki w turnieju mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z Gminy Krościenko n/D.

W dniu 23 grudnia 2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w KroÅ›cienku n.D zostaÅ‚ rozegrany Å›wiÄ…teczny turniej szachowy. Ze wzglÄ™du na ograniczone możliwoÅ›ci sprzÄ™towe (możliwość udziaÅ‚u 20 zawodników) istniaÅ‚a konieczność wczeÅ›niejszych zapisów do turnieju w Gminnej Bibliotece Publicznej. Na caÅ‚e szczęście wÅ‚aÅ›nie taka liczba zawodników zgÅ‚osiÅ‚a swój udziaÅ‚, wiÄ™c wszyscy chÄ™tni mogli wziąć udziaÅ‚ w rozgrywkach. SzachiÅ›ci ze szkół ponadgimnazjalnych chÄ™tnie pomogli w organizacji i sÄ™dziowaniu zawodów. 
 
Turniej świąteczny był okazją do spotkania się środowiska szachowego gminy Krościenko, wspólnego śpiewania kolęd i tradycyjnego łamania się opłatkiem. Kolejne zwrotki popularnych kolęd śpiewali na przemian chłopcy i dziewczyny, jednak ze względu na mniejszą liczbę szachistek dziewczęta były wspierane w śpiewie przez panie bibliotekarki. Podczas dzielenia się opłatkiem najczęściej składano sobie życzenia kolejnych sukcesów szachowych.
 
Doceniając świąteczną atmosferę i wartość wychowawczą "gry królewskiej" należy stwierdzić, że wszyscy uczestnicy dzisiejszych rozgrywek są zwycięzcami, bez znaczenia na osiągnięty rezultat. Wyniki turnieju nie są istotne, nie tylko dlatego, że poziom turnieju był wyrównany. Należy dodatkowo wspomnieć, że siadając przed szachownicą każdy zawodnik wiedział, że otrzyma nagrodę, dzięki czemu turniej nie był bezwzględną rywalizacją ale przyjemnym spędzeniem wolnego czasu. Docenić należy młodzież za to, że w wolny dzień jest skłonna zrezygnować z telewizji i komputerów, które uczą dziecinnego, obrazkowego myślenia i odzwyczajają od myślenia abstrakcyjnego, twórczego, matematycznego, logiczno-wyobrażeniowego. Jedynie dla porządku należy wymienić tych, którym dzisiaj los bardziej sprzyjał.
 
W klasyfikacji dziewcząt z kompletem punktów (9 pkt) zwyciężyła Natalia Bąk ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie. Kolejne miejsca zajęły: Justyna Musiał, Julia Musiał i Agnieszka Potaśnik - wszystkie ze Szkoły im. Adama Mickiewicza w Krościenku. Dziewczyny dzielnie się spisały, zwłaszcza że bez kompleksów i z powodzeniem grały przeciw chłopakom.
 
W klasyfikacji chłopców ze szkół podstawowych- klasy 1-3 najlepszy okazał się Filip Czerwiec ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku (7 pkt), należy dodać, że równie mocne brawa otrzymali kolejni zawodnicy w tej kategorii: Piotr Wolski, Mikołaj Fawcett, Kacper Koper i Adam Batkiewicz. Jednak największe brawa należały się najmłodszemu szachiście, uczniowi krościeńskiej zerówki Antkowi Smoleniowi, dla niego był to pierwszy turniej szachowy.
 
W kategorii chłopców ze szkół podstawowych- klasy 4-6 zwyciężył Kacper Trzęsała ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku (8 pkt). Kolejne miejsca uzyskali: Michał Soliwoda, Karol Wolski, Remigiusz Topolski, Maciej Knutelski (SP. Grywałd), Bartosz Kozłecki.
 
Wśród gimnazjalistów najlepszy wynik uzyskał Mateusz Potaśnik przed Piotrem Bąkiem i Markiem Kozłeckim - wszyscy z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D.
 
Organizatorami turnieju byli: Zdzisław Soliwoda i Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku n.D. Nagrody zostały tradycyjnie sfinansowane przez organizatora -łączna wartość ok. 180 zł - przybliżona równowartość diety za udział w posiedzeniu Rady Gminy, natomiast Biblioteka zadbała o napoje i poczęstunek dla zawodników i gości.




Autor: Zdzisław Soliwoda
Zdjęcia: Zdzisław Soliwoda
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij