Zespoły z Miłek w Amfiteatrze pod Wierzbą

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.08.22 14:55 / news / czytano 7107 / opinie 0

W środę 21. sierpnia 2013 roku w Krościenku n/D koncertowały zespoły śpiewacze z mazurskiej gminy Miłki oraz rodzima kapela Białopotocanie.

Mieszkańcy Krościenka i turyści, którzy przyszli na ten miły, biesiadny występ zgodnie podkreślali, że to wydarzenie zasługuje na promocję i wpisanie do kalendarza cyklicznych imprez. Występujący bawili się równie dobrze jak publiczność, dzięki temu już od pierwszych taktów koncert przeradzał się we wspólne śpiewanie z widzami i spontaniczne tańce. Mazurskie chóry i krościeńska kapela, przy wielu różnicach, mają jednak jedną cechę wspólną, dar łatwości nawiązywania nici porozumienia z publicznością.

Środowy występ zespołów z Miłek nie był dziełem przypadku. Gminy Krościenko i Miłki mają podpisaną oficjalną umowę partnerską, której efektem mają być m.in. kolonie dla dzieci. Młodzież z Mazur będzie wypoczywać w Krościenku a krościeńscy uczniowie będą spędzać wakacje w przygotowanej szkole podstawowej w Rydzewie (gmina Miłki). Warto nadmienić, kilkunastometrowe podwórko szkolne rydzewskiej podstawówki ograniczone jest urokliwą plażą jeziora Niegocin. Jedną z płaszczyzn partnerskiej współpracy będzie także wymiana kulturalna i promocja folkloru.

W krościeńskim amfiteatrze wystąpiły zespoły śpiewacze: "Kalina" i "Marcinianki". Historia "Kaliny" wiąże się z powołaniem Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Miłkach. "Kalinę" można usłyszeć nie tylko w gminie Miłki. Zespół chętnie występuje na imprezach organizowanych przez Związek Emerytów np. Biesiadach Wileńskich, dorocznym Świecie Chórów - imprezie Giżyckiego Centrum Kultury oraz podczas uroczystości kościelnych.

 Do zespołu należy osiem pań: Zofia Brodzik, Maria Gujda, Maria Fedorowicz, Leokadia Węsławowicz, Zofia Kriger, Zofia Stasiewska, Zofia Hamernik oraz Łucja Dusyn.
 
Z kolei zespół wokalny "Marcinianki" działa w świetlicy wiejskiej w Marcinowej Woli. Także można go usłyszeć na licznych imprezach, także mają zróżnicowany repertuar, w tym kościelny. Znakiem rozpoznawczym "Marcinianek" są barwne stroje. Zespół ma także swoją piosenkę pt. 
"W Marcinowej są słoneczni ludzie". Zespół tworzy 11 pań: Krystyna Dąbrowska, Janina Kurpiel, Eugenia Wronowska, Krystyna Bernat, Teresa Pryślak, Helena Nikonowicz, Marianna Świdroń, Barbara Szajner, Barbara Wójcik, Barbara Mojżuk, Jadwiga Bednarz. "Marcinianki" wspierają też panowie: Jan Mojżuk i Dariusz Bernat.




Autor: Zdzisław Soliwoda / Oprac.red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij