Szczawnica: Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych uczczona biegiem Tropem Wilczym

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2018.03.05 18:35 / news / czytano 2631 / opinie 0

Po raz pierwszy w Szczawnicy spotkali się biegacze, którzy swoim udziałem w biegu chcieli uczcić pamięć o żołnierzach wyklętych. Wśród uczestników biegu byli przede wszystkim uczniowie pienińskich szkół i mieszkańcy.

Bieg Tropem Wilczym odbył się po raz szósty w Polsce, a po raz pierwszy w Szczawnicy. Przebiegał przez las, w okolicy Sewerynówki w Szczawnicy. Są to tereny, na których po drugiej wojnie światowej ukrywali się Żołnierze Niezłomni. Obok mieszczącej się tam kapliczki stoi tablica upamiętniająca czterech żołnierzy, nazywanych "czterech z leśnego bunkra" - którzy tworzyli ostatnią działającą po wojnie grupę przetrwania na terenie Małopolski. Byli to: Józef Oleksy, Stanisław Perełka, Walenty Sajdak oraz Józef Walkosz. "Leśni" przetrwali na terenach szczawnickich lasów do 1955 roku, a ich stałą bazą był schron położony w tzw. Czarnym Lesie pod Krzemieninami. Obecnie znajduje się tam pamiątkowy głaz i krzyż, które przypominają o tragicznej walce ostatnich żołnierzy niepodległościowego podziemia.
 
W niedzielne mroźne południe zawodnicy do pokonania mieli dystanse na 10 i na 4 kilometry. Najkrótszy na 1963 metry przyciągnął największą ilość zawodników. 
 
Dystans na 1963 metry ma swoje historyczne znaczenie, bowiem upamiętnia rok, w którym Służba Bezpieczeństwa schwytała i zamordowała ostatniego na terenie Sądecczyzny partyzanta Józefa Franczaka pseudonim Laluś. Franczak zginął 21 października, był ostatnim  żołnierzem polskiego podziemia. We wrześniu 1939 roku został aresztowany przez władze sowieckie, ale nie trafił do Katynia. Uciekł z transportu, który wiózł do Ostaszkowa polskich jeńców wojennych. Był najdłużej ukrywającym się żołnierzem - partyzantem. 
 
Biegi Tropem Wilczym odbyły się jednocześnie w 333 miejscowościach w całej Polsce i w ośmiu miastach za granicą. Wzięło w nich udział około 70 tys. biegaczy.
 
Uroczystość w Szczawnicy rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele parafialnym, pod przewodnictwem ks. prałata Franciszka Bondka. W rozpoczęciu biegu wzięli udział Anna Paluch Poseł na Sejm RP oraz Jan Hamerski Senator RP, którzy wydarzenie to objęli swoim patronatem, a  także Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy. Organizatorem głównym obchodów i biegu było Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy - Jabłonce.




Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij