Co ze szkołą w Szlachtowej po reformie? Rodzice są podzieleni

Fot. Agnieszka Stopka 2017.02.08 14:45 / news / czytano 18640 / opinie 27

We wtorek po południu w Szkole Podstawowej w Szlachtowej odbyło się spotkanie burmistrza Szczawnicy Grzegorza Niezgody z rodzicami uczniów uczęszczających do ww. szkoły. Debatowano w sprawie dalszych losów placówki po reformie szkolnictwa, która wchodzi w życie od 1 września tego roku.

W zebraniu, oprócz rodziców, uczestniczyli dyrektorzy miejscowych szkół: Beata Kowalska (Szlachtowa), Paweł Sypek (szczawnicka Jedynka), Anna Szczepaniak (gimnazjum), część grona pedagogicznego szlachtowskiej placówki, panie z ZEAS-u Anna Hurkała i Paulina Mogilska-Słowik oraz sołtyski wsi Jolanta Salamon ze Szlachtowej i Bożena Solecka z Jaworek.

Na początku zebrania burmistrz Niezgoda przedstawił proponowane przez samorząd rozwiązanie, według którego szkoła w Szlachtowej kształciłaby uczniów w klasach od 0 do 4. Uczniowie starszych klas od 5 do 8 byliby dowożeni do Szczawnicy, gdzie w budynku byłego gimnazjum uczyliby się wspólnie z dziećmi ze Szczawnicy. W Szczawnicy w dwóch budynkach działałaby wówczas jedna szkoła podstawowa. Od 0 do 4-tej klasy w centrum miasta, od 5 do 8-ej klasy w byłym gimnazjum (dla całej gminy).

Następnie przybyłym na spotkanie rodzicom rozdano anonimowe ankiety przygotowane przez urząd miasta. Należało zdecydować, czy jest się za utworzeniem w Szlachtowej 9-oddziałowej szkoły z uwzględnieniem nauki w systemie zmianowym lub za przeniesieniem dziecka do Szczawnicy i zapewnionym przez gminę dowozem. Ankieta w założeniu miała być skierowana do rodziców posiadających dzieci w klasach 4-6, jednak część pozostałych rodziców też wyraziła chęć jej wypełnienia.

Burmistrz Niezgoda jasno dał do zrozumienia, że zalecanym przez niego rozwiązaniem jest utworzenie w Szlachtowej szkoły z klasami od 0-4, ponieważ placówka nie jest przystosowana do przyjęcia starszych uczniów, nie ma warunków do nauki przedmiotów takich jak fizyka, chemia, geografia, brakuje sal lekcyjnych. Budynek gimnazjum jest przystosowany do przyjęcia starszych roczników. Jednak obecni na zebraniu rodzice argumentowali, że wtedy kiedy oni uczęszczali do szkoły w Szlachtowej nie odczuwali, że było źle i nie odstawali poziomem nabytej wówczas wiedzy.

Zanim wypełniono, zebrano i oceniono wyniki ankiet, na sali rozgorzała burzliwa dyskusja. Z sali padały pytania: - Dlaczego w Szlachtowej nie może nadal istnieć szkoła z oddziałami od 0 do 6? Odpowiadając na to pytanie, Anna Hurkała z ZEAS-u wyjaśniła przepisy prawa oświatowego, które nie przywiduje modelu szkoły 0-6, a jedynie 0-3 lub 0-4 lub 0-8. Poruszono też sprawę integracji dzieci. Według szlachtowian w gimnazjum ma miejsce pewnego rodzaju selekcja uczniów i ci z ich miejscowości trafiają do innych klas niż dzieci ze Szczawnicy.

Dyrektor Anna Szczepaniak wyjaśniła, że: - To nieprawda, na przykład w I klasie szczawniccy uczniowie są podzieleni pomiędzy oddziały a i b, do których należą też dzieci z innych miejscowości.

Pośród pytań pojawiło się i takie - Ilu musi być uczniów, żeby szkoła mogła funkcjonować i żeby nie okazało się, że jej utrzymanie jest nieopłacalne? Na to pytanie, odpowiedź nie padła. Rodzice wyrażali swoje obawy co do tego, że zmniejszenie ilości oddziałów w szlachtowskiej szkole, będzie skutkowało zamknięciem szkoły w niedalekiej przyszłości. Ze strony szlachtowskich rodziców padły też zarzuty, że "w Szczawnicy nasze dzieci czują się obco, Szczawnica się wywyższa". Były też głosy przeciwne i argumenty (jednej z mam gimnazjalistki) za tym, że wcale tak nie jest.

Bożena Solecka prosiła wszystkich o wypełnienie ankiety bez emocji. - Obawiam się, czy ankieta będzie dla każdego rodzica wiążąca. Bo może być tak, że podejmiecie decyzję o 8-klasowej szkole, a część z Was i tak pośle dzieci do Szczawnicy, co zmniejszy ilość uczniów tutaj - powiedziała. Wspomniała też uczniów z Jaworek, którzy wraz z nią uczęszczali do podstawówki w Szczawnicy i nie mieli problemów z dyskryminacją.

Na pytanie - Na jakich zasadach będzie działał oddział przedszkolny? odpowiedziała dyrektor Kowalska. Wyjaśniła, że będzie on działał na tych samych zasadach, co do tej pory. - Nie ma też potrzeby przenoszenia zerówki do szkoły, bo zerówka ma dobre warunki do nauki w specjalnym budynku obok - mówiła.

- Czy jest możliwość rozbudowy szkoły, np. o salę gimnastyczną? Burmistrz powiedział, że na dzień dzisiejszy samo przygotowanie dokumentacji może potrwać dwa lata, a jednocześnie w tym czasie należy szukać środków finansowych, bo ich nie ma. Rozbudowę szkół w sąsiednich miejscowościach w większości przypadków gminy finansowały ze środków własnych. Paulina Mogilska opowiedziała z  kolei o projektach edukacyjnych, o których dofinansowanie stara się ZEAS. - Składane wnioski dotyczyły jeszcze starego modelu szkolnictwa z uwzględnieniem gimnazjów, jeśli otrzymamy dotacje to już w nowej rzeczywistości, więc szkoły podstawowe w Szlachtowej i Jedynka w Szczawnicy będą dostosowane do nauki dzieci młodszych (od 1 do 4), a budynek gimnazjum dla klas starszych - podsumowała.

- Czy w budynku gimnazjum zamiast oddziału podstawówki nie mogłoby powstać liceum? Niezgoda odpowiedział, że utworzeniem liceum musiałoby być zainteresowane starostwo, bo to nie leży po stronie gminy.

Podsumowane pod koniec zebranie wyniki ankiet pokazały, że większość rodziców była za utworzeniem w Szlachtowej szkoły z klasami od 0 do 8 i dwuzmianowym systemem nauczania. Pracownice ZEAS-u i część obecnych na sali osób, w tym sołtys Solecka wyraziła swoje wątpliwości co do organizacji zajęć rozwijających i wyrównawczych w systemie dwuzmianowym. Dyrektor Kowalska powiedziała, że te zajęcia (artystyczne, język angielski i inne) będą dla młodszych dzieci do godziny 12.30, 13.00, ale dla starszych dzieci później niż teraz np. ok. godziny 17.00. - Mogą być organizowane w soboty, bo do tej pory mamy część nauczycieli pracujących z dziećmi w sobotę - mówiła dyrektor Kowalska.

Jeden z ojców poruszył kwestię małych krzeseł i ławek w salach, w których będą się uczyć dzieci zarówno np. z pierwszej jak i z ósmej klasy (na zmiany). Burmistrz Niezgoda powiedział, że decyzja, podjęta przez większość przybyłych na zebranie rodziców, jest wiążąca. Dodał jednak: - My uważamy, że podjęliście złą decyzję, ale to uszanujemy. Od nowego roku będzie tu funkcjonować szkoła z klasami od 1 do 8, a Państwo się przekonacie, jakie z tego tytułu wynikną niedogodności.

Z efektów spotkania zdają się być niezadowoleni niektórzy rodzice, w tym osoby z Jaworek, które zapowiadają jeszcze rozmowy w tej sprawie.

Warto zaznaczyć, że we wtorkowym spotkaniu tylko część rodziców dzieci ze Szlachtowej i Jaworek miała możliwość wypowiedzenia się i wypełnienia ankiety.

 

Autor: AS
Zdjęcia: Agnieszka Stopka
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

krzysztof2017.02.12 12:02
burmistrz niezgoda tylko manipuluje ludźmi i ich skłóca a rodzice z jaworek jak zwykle w obrzydliwy i podstępny sposób zrobili zebranie i podpisali pakt z którym poszli do burmistrza żeby się podlizać - zwykłe wdup.włazy!
Chochoł2017.02.12 00:02
Najlepiej się wszystko likwiduje, ale odbudować już trudniej ,,Miałeś chamie złoty róg, miałeś, chamie czapkę z piór, czapkę wicher niesie, róg huka po lesie(...)". Nic to, zróbmy ze Szlachtowej Silent Hill, będzie piękny szczawnicki cmentarz i wszędzie cicho-sza. Ps. Może w końcu lepiej późno niż wcale rozbudować szkołę, co powinno się wydarzyć x lat temu?
Marysia2017.02.11 19:02
Ojciec poślij dziecko tam gdzie nauczą go poprawnie pisać sadzisz byki jak nie wiem co trochę wstyd , brać udział w dyskusji o nauce ,szkole , jaki ty wykształcony ,a tu taka kompromitacja
MILENKA2017.02.11 19:02
Zgadzam się z Panem Panie Kowalski. Dyrektorom zależy tylko na etatach a Burmistrzowi i radnym, żeby było ekonomicznie, a dobro dzieci i wola rodziców tu się nie liczy. Poza tym radni już nie mają dzieci w wieku szkolnym to co im zależy ?????
Mamusia2017.02.11 18:02
Drogi ojcze widzisz ile błędów podstawowych i czego się nauczyłeś WIEŻĘ PRZECIESZ sprawdź w słowniku
szczawniczanin2017.02.11 18:02
A czy w Szczawnicy ktoś rozmawiał z rodzicami na temat proponowanych zmian - bo z tego co mi wiadomo ma być jedna szkoła podstawowa w dwóch budynkach od 1-4 w jedynce i od 4-8 w budynku gimnazjum. Czyli tak na dobrą sprawę nic się nie zmieni.Czy aby na pewno Szczawnicy nie stać na 2 porządne szkoły podstawowe tak jak było dawniej. Ludzie obudźcie się i wypowiedzcie się na ten temat. Bo na razie to dyskusje dotyczą tylko Szlachtowej, a w Szczawnicy wszystko jest OK.
ojciec2017.02.11 18:02
Jakie hura pani Dyrektor organizowała dwa spotkania wszyscy się opowiedzieliście jednogłośnie nikomu do tej pory nie przeszkadzały warunki lokalowe czy brak sali gimnastycznej aż tu nagle "ktoś"sukcesywnie wpływa na ludzi po to żeby udowodnić swoje chore racje czy ambicje mówię tu o spotkaniu na jaworkach organizowane cichaczem nie będę tego komentować wiem jedno sam wyszedłem z tej szkoły o dyskryminacji naszych dzieci czy problemach wychowawczych w gimnazjum nikogo nie będę przekonywał nie wieże ze Ci co dzieci mieli w Szczawnicy nie wiedzą o czym mówię ,ale takich tematów się nie porusza bo o tym sza! W szczawnicy przeciesz mamy takie SUPER EKSTRA RENOMOWANE szkoły i wychodzi na to że z Tz.RUSINÓW szkołę kończą półgłówki! Wstyd bo przy tym wszystkim nie myśli się o dzieciach a to co się dzieje na Jaworkach jest ciosem poniżej pasa.Ja zdecydowałem gdzie mój syn będzie chodził do szkoły a czas i życie pokaże czy nasze odpowiedzialne wybory były dobre
ojciec2017.02.11 17:02
Jakie hura pani Dyrektor organizowała dwa spotkania wszyscy się opowiedzieliście jednogłośnie nikomu do tej pory nie przeszkadzały warunki lokalowe czy brak sali gimnastycznej aż tu nagle "ktoś"sukcesywnie wpływa na ludzi po to żeby udowodnić swoje chore racje czy ambicje mówię tu o spotkaniu na jaworkach organizowane cichaczem nie będę tego komentować wiem jedno sam wyszedłem z tej szkoły o dyskryminacji naszych dzieci czy problemach wychowawczych w gimnazjum nikogo nie będę przekonywał nie wieże ze Ci co dzieci mieli w Szczawnicy nie wiedzą o czym mówię ,ale takich tematów się nie porusza bo o tym sza! W szczawnicy przeciesz mamy takie SUPER EKSTRA RENOMOWANE szkoły i wychodzi na to że z Tz.RUSINÓW szkołę kończą półgłówki! Wstyd bo przy tym wszystkim nie myśli się o dzieciach a to co się dzieje na Jaworkach jest ciosem poniżej pasa.Ja zdecydowałem gdzie mój syn będzie chodził do szkoły a czas i życie pokaże czy nasze odpowiedzialne wybory były dobre
ojciec2017.02.11 17:02
Jakie hura pani Dyrektor organizowała dwa spotkania wszyscy się opowiedzieliście jednogłośnie nikomu do tej pory nie przeszkadzały warunki lokalowe czy brak sali gimnastycznej aż tu nagle "ktoś"sukcesywnie wpływa na ludzi po to żeby udowodnić swoje chore racje czy ambicje mówię tu o spotkaniu na jaworkach organizowane cichaczem nie będę tego komentować wiem jedno sam wyszedłem z tej szkoły o dyskryminacji naszych dzieci czy problemach wychowawczych w gimnazjum nikogo nie będę przekonywał nie wieże ze Ci co dzieci mieli w Szczawnicy nie wiedzą o czym mówię ,ale takich tematów się nie porusza bo o tym sza! W szczawnicy przeciesz mamy takie SUPER EKSTRA RENOMOWANE szkoły i wychodzi na to że z Tz.RUSINÓW szkołę kończą półgłówki! Wstyd bo przy tym wszystkim nie myśli się o dzieciach a to co się dzieje na Jaworkach jest ciosem poniżej pasa.Ja zdecydowałem gdzie mój syn będzie chodził do szkoły a czas i życie pokaże czy nasze odpowiedzialne wybory były dobre
Kowalski Jan2017.02.11 17:02
A do której szkoły chodziło dziecko pani dyrektor? Jej nie chodzi o dobro dzieci tylko o etaty a Wy się daliście zmanipulować.

reklama

ojciec2017.02.11 15:02
Jakie hura pani Dyrektor organizowała dwa spotkania wszyscy się opowiedzieliście jednogłośnie nikomu do tej pory nie przeszkadzały warunki lokalowe czy brak sali gimnastycznej aż tu nagle "ktoś"sukcesywnie wpływa na ludzi po to żeby udowodnić swoje chore racje czy ambicje mówię tu o spotkaniu na jaworkach organizowane cichaczem nie będę tego komentować wiem jedno sam wyszedłem z tej szkoły o dyskryminacji naszych dzieci czy problemach wychowawczych w gimnazjum nikogo nie będę przekonywał nie wieże ze Ci co dzieci mieli w Szczawnicy nie wiedzą o czym mówię ,ale takich tematów się nie porusza bo o tym sza! W szczawnicy przeciesz mamy takie SUPER EKSTRA RENOMOWANE szkoły i wychodzi na to że z Tz.RUSINÓW szkołę kończą półgłówki! Wstyd bo przy tym wszystkim nie myśli się o dzieciach a to co się dzieje na Jaworkach jest ciosem poniżej pasa.Ja zdecydowałem gdzie mój syn będzie chodził do szkoły a czas i życie pokaże czy nasze odpowiedzialne wybory były dobre
Rodzic2017.02.11 14:02
Przeczytajcie sobie na Podhale 24 artykuł pt Żaden nauczycieli na Podhalu nie straci pracy jak o reformie oświaty wypowiada się Barbara Nowak kurator wszyscy wprowadzają nas w błąd , odnośnie dwuzmianowości i co chcą zrobić z wiejskimi szkołami ,ano domy kultury nikt o tym nie mówi
Matka2017.02.11 11:02
Widzicie było wszystko na hura ,a dopiero teraz przychodzi refleksja
Matka2017.02.11 11:02
Ja ze Szlachtowej mam pretensję że o zajęciach pozalekcyjnych dowiedziałam się od pani Dyrektor Kowalskiej po wypełnieniu ankiety , w tej kwestii wprowadzeni zostaliśmy w błąd . Więc tak naprawdę informacje ze szkoły nie do końca były prawdziwe nikt nas o tym nie informował wcześniej . Więc po przeanalizowaniu nie chcę aby moje dziecko chodziło do szkoły w sobotę ,co z wyjazdami do dziadków itp .Tak racja powinno być to przedyskutowane jak w cywilizacji a nie krzyki i głupie argumenty a w sumie żadne tak naprawdę
rodzic2017.02.11 10:02
Ja uważam, że ta cała akcja nie była do końca dobrze przygotowana. O spotkaniu rodzice dowiedzieli się chyba dwa dni wcześniej, bo ksiądz zapowiadał w kościele, ale bez większych szczegółów, czego to spotkanie ma dotyczyć. A sprawa jest niezwykle ważna. Garstka rodziców, która się pojawiła została zapewne zaskoczona, bo większość uważała, że skoro ma nastąpić powrót do czasów sprzed reformy gimnazjalnej to będzie tak jak było kiedyś. Zostali poproszeni o wyrażenie swojego zdania w ankiecie "na gorąco", bez przemyśleń, rozważania za i przeciw, wszystko szybko szybko, bo za pare dni na sesji rada ma coś zatwierdzić. Burmistrz powinien zorganizować to inaczej. Odpowiednio wcześniej przygotować ankiety dla wszystkich rodziców, gdzie przedstawi by swój plan, rodzicie zapoznają się z nim na spokojnie w domach, przedyskutują, a następnie wypowiedzą się, czy są za czy przeciw, jeśli przeciw, to dlaczego. Niech przedstawią swoje obawy i ewentualnie pomysły na rozwiązanie tych problemów, swoje warunki. A później niech zostanie to przeanalizowane przez urząd i myśle, że dało by się osiągnąć jakiś kompromis. Mam nadzieje, że tak właśnie się stanie, bo ja rozumiem, że rodzicie chcą dla dzieci jak najlepiej i boją się tych zmian
A może by tak...2017.02.10 17:02
Mam chyba pomysl, jak rozwiązać problemy poruszane w artykule oraz na forum. Pierwsza sprawa - dojazdy. Należałoby utworzyc transport tylko i wyłącznie dla tych dzieci dostosowany do ich potrzeb. Za moich czasow dojezdzalismy zwyklymi kursowymi autobusami (czytaj: scisk jak sardynki w puszcze, albo jechal za wcześnie, albo za późno, bywalo ze majac np. 5 lekcji nie bylo czym wrocic, bo trzeba bylo czekac na ten po 6 lekcjach). Ten specjalny autobus moglby odjezdzac bezpośrednio spod szkoly, o dostosowanych godzinach i dostosowanej wielkosci pojazdu tzn. malo dzieci to jedzie busik, duzo to autobus. Problem drugi, dysproporcje w nauczaniu. Uwazam, ze po zakonczeniu 4 klasy, cala gromadka powinna trafić do jednej klasy w nowej szkole. Sprawi to, ze material, który zostal potraktowany po macoszemu, nowy nauczyciel nadrabia, zas material przerobiony czasami ponad stan pomija. Gdyby tak było, to z dwojga zlego, ja zdecydowalabym sie dac dziecko do Szczawnicy, mimo tych dojazdów i innych niedogodności
ludzie... ludzie....2017.02.10 15:02
Skąd u Was tyle jadu? Taka złośliwość? Byłam na spotkaniu i widziałam jak zachowywały się sołtyski. Jedna kulturalnie zadawała pytania na stojąco druga siedział i podburzała innych. Jak sobie pościelicie tak się wyśpicie, a raczej wyśpią się Wasze dzieci. Ja nie mam serca dziecka posyłać na wieczór do szkoły i w soboty, chcę by uczyło się w dobrze wyposażonych salach z pracowniami i salą gimnastyczną. Co do "dyskryminacji" mogę powiedzieć tyle, że starsza córka chodziła do gimnazjum i nic takiego tam nie występowało . Była natomiast dysproporcja w 1 klasie bo uważam, że dzieci ze Szczawnicy miały większą wiedzę. NIE OBWINIAM TU NAUCZYCIELI ZE SZLACHTOWEJ po prostu szczawnickie dzieci były lepiej przygotowane. Nie mam zamiaru by taka sytuacja zdarzyła się w liceum po 8 klasie więc zrobię jak powyżej. Soleckiej się nie czepiajcie bo robi sporo dobrej roboty i jest skuteczna. I jeszcze jedno.... szanujmy się proszę ;-)
Oj. Do Szlachtowianki2017.02.10 14:02
Szanowna Pani. 1. Jeżeli chodziła Pani do 8-klasowej podstawówki to nie mogła Pani uczyć się w gimnazjum. 2. Mój syn również korzysta z dojazdów i nigdy nie słyszałam od niego o problemach, które Pani przedstawia. A gdyby był taki problem powiedziałby mi o tym. 3. Ja nie mam już dziecka w szkole podstawowej jednak wiem, że zmianowa nauka nie sprawdza się. Popołudniu dzieci są już tak zmęczone, że myślą jedynie o odpoczynku a nie o nauce. Rano dziecko nie odrobi lekcji bo nie wstanie. 4. Pominę zajęcia dodatkowe. Ma Pani prawo, żeby Pani dziecko z nich nie korzystało. W sobotę nie wierzę, że którekolwiek dziecko będzie chciało pojawić się w szkole. 5. Nie wiem jakie Pani ma doświadczenia ale w moim domu pojawiają się dzieci mieszkające w Szczawnicy a i oni zapraszają mojego syna do siebie. Uważam, że opinia o dyskryminacji dzieci ze Szlactowej i Jaworek jest przesądzona.
anetka2017.02.10 13:02
Pani Solecka ma gadane tylko wtedy jak wypije. I niestety nie patrzy już na potrzeby ludzi tylko przyklaskuje burmistrzowi niezgodzie bo za to ma kasę. Szkoda gadać, wstyd i brak honoru a do tego lekceważenie ludzi i ich potrzeb.
Gamuń2017.02.09 22:02
Panie- ześlij na te baby promień rozumu i oświecenia a zatkaj im dzioby by nie gdakały po głupiemu... albowiem niedługo nadejdzie czas w którym wspomną dobre intencje Burmistrza i Sołtyski z Jaworek.
1, 2

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij