Czy warto zakupić wiatę garażową?

Fot. 2020.07.10 06:35 / news / czytano 296 / opinie 0

Wiaty garażowe coraz częściej możemy spotkać przed polskimi domami. Czy ich zakup jest opłacalny? Jak wypadają one w porównaniu ze zwykłymi garażami?

Samochód najlepiej czuje się w garażu. Jest w nim osłonięty przed deszczem i śniegiem, spadającymi liśćmi, mrozem, promieniami słonecznymi i spojrzeniami złodziei. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na wybudowanie garażu. Jego wzniesienie to przecież spora inwestycja, a jeśli ma on służyć do przechowywania drugiego bądź kolejnego auta – na działce może po prostu zabraknąć na niego miejsca. Alternatywą dla pełnego garażu może być wolno stojąca lub przyścienna wiata garażowa. Czy warto się na nią zdecydować? Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie?

Wiata garażowa. Zalety
Za wyborem wiaty garażowej przemawiają przede wszystkim względy finansowe. Najprostsze konstrukcje tego typu kupimy już za kilka tysięcy złotych. Dla porównania – garaż drewniany to wydatek od 10 do 20 tysięcy. Koszty garażu blaszanego oscylują zaś w granicach od 5 do 11 tysięcy. Najdroższa jest oczywiście budowa garażu murowanego, która pochłonie około 30 tysięcy złotych.

Ważna zaleta to też łatwość montażu. Pod tym względem wiata garażowa wypada lepiej niż gotowe konstrukcje, bo z jej złożeniem i postawieniem bez problemu poradzi sobie każdy domorosły majsterkowicz. Różnice szczególnie widoczne są jednak w przypadku garażu murowanego, który zwykle wymaga zaangażowania profesjonalnej ekipy budowlanej, a jeśli jego powierzchnia wynosi więcej niż 35 metrów kwadratowych – również uzyskania zezwolenia.

Wiata garażowa to też najlepszy wybór, jeśli szukamy rozwiązania zapewniającego ochronę dla drugiego samochodu lub aut odwiedzających nas gości. W takim przypadku możemy po prostu ustawić ją na podjeździe przed już istniejącym garażem. Zyskamy w ten sposób nie tylko miejsce na drugie auto, ale też przestrzeń do naprawy auta lub roweru osłoniętą przed słońcem i opadami. Jeśli pod wiatą nie znajduje się samochód, miejsce pod nią może też posłużyć dzieciom do zabawy lub dorosłym do odpoczynku.
 
 

Aluminiowa wiata garażowa Vitavia, z poliwęglanowymi panelami fot. Ogrodosfera.pl

Argumentem za wyborem wiaty garażowej jest też bezpieczeństwo użytkownika. Ze względu na to, że jest pozbawiona ścian, nie gromadzą się w niej spaliny czy gaz wydobywający się z nieszczelnej instalacji LPG. To sprawia, że właściciele wiat nie muszą obawiać się zatrucia czy wybuchu.

Wady wiaty garażowej
Wiata garażowa ma też jednak pewne wady. Najpoważniejsza wśród nich to z całą pewnością brak ścian. Pozbawiona tego elementu konstrukcja niestety nie zapewnia pełnej ochrony przed zacinającym deszczem lub gradem. W przeciwieństwie do tradycyjnych garaży (zwłaszcza murowanych), nie chroni też przed mrozem i nie daje możliwości zainstalowania ogrzewania.

W zestawieniu z garażami, wiata wypada też dość słabo jeśli chodzi o miejsce do przechowywania różnych przedmiotów. Przeciętny garaż pomieści nie tylko samochód, ale też rowery, narzędzia czy składane meble ogrodowe. Wiata oferuje zaś dużo mniejszą funkcjonalność. Jeśli ustawimy ją dłuższym bokiem wzdłuż ściany domu, możemy sprawić, że będzie pełniła także funkcje drewutni lub niewielkiego składu na sprzęt ogrodniczy.
 
Artykuł sponsorowany.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij