Ochotnica zainaugurowała obchody 600-lecia lokacji

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.02.01 12:23 / news / czytano 2889 / opinie 0

W niedzielę uroczystą Mszą św. z udziałem kilkudziesięciu pocztów sztandarowych rozpoczęły się przypadające na ten rok obchody 600-lecia lokacji wsi Ochotnica i 680-lecia lokacji Tylmanowej. Uroczystości połączone były ze spotkaniem opłatkowym Głównego Zarządu Związku Podhalan.

Mszy św. odprawionej w kościele parafialnym w Ochotnicy Dolnej przewodniczył ks. Władysław Zązol a homilię skierował do uczestników ks. Stanisław Kowalik – kapelan Związku Podhalan Diecezji Tarnowskiej i proboszcz parafii w Ochotnicy Górnej. Na zakończenie odczytany został list okolicznościowy przesłany przez Związek Podhalan Ameryki Północnej.
 
Podczas uroczystości ślubowanie złożyło 7 nowych członków Związku Podhalan z Ochotnicy Dolnej a Andrzej Skupień prezes Związku Podhalan w Polsce podsumował miniony rok i nakreślił ogólne założenia i plany na 2016. - Przyjechaliśmy tutaj wszyscy, żeby się sobą nacieszyć, spojrzeć w oczy i zapytać co słychać  - mówił. 
 
Następnie uczestnicy udali się na miejscowy cmentarz, gdzie poświęcona została tablica na mogile partyzantów zamordowanych przez hitlerowców w Ochotnicy Górnej we wrześniu 1944 roku. Dalsza część uroczystości przeniosła się do Wiejskiego Ośrodka Kultury, dokąd poczty sztandarowe, delegacje, samorządowcy i zaproszeni goście przemaszerowali w widowiskowym korowodzie, zatrzymując się pod pomnikiem upamiętniającym ofiary "Krwawej Wigilii". 
 
Podczas wspólnego kolędowania i dzielenia się opłatkiem w budynku WOK przygrywała miejscowa Orkiestra Dęta, w programach artystycznych wystąpiły zespoły regionalne. Słowo przywitania do zgromadzonych skierował Stanisław Jurkowski wójt gminy, który w swoim wystąpieniu podkreślił ważność obchodzonego jubileuszu powtarzając słowa Jana Pawła II, który mówił że jubileusz jest wracaniem do korzeni wiary, który stanowi rodzina, szkoła tradycja i kultura.
 
Medale Zasłużeni Dla Kultury Gloria Artis z rąk senatora Jana Hamerskiego, o które wystąpił Związek Podhalan otrzymali: Andrzej Gąsienica Buk z Kościeliska choreograf tańca góralskiego, instruktor zespołów regionalnych, badacz kultury ludowej Podhala, Stanisław Gąsienica-Wawrytko z Poronina, kuśnierz, sołtys, śpiewak, tancerz, działacz Związku Podhalan kierownik Zespołu Pieśni i Tańca im. Klimka Bachledy w Zakopanem oraz Piotr Majerczyk instrumentalista ludowy na Podhalu z Chabówki, laureat wielu ogólnopolskich festiwali folklorystycznych, przez wiele lat członek zespołów regionalnych najpierw w poroniańskich Harnasiach później w zakopiańskich ,,Budorzach" i wreszcie ,,Bartusiach".
 
Specjalne wyróżnienia trafiły także do zasłużonych członków Związku Podhalan w Ochotnicy Dolnej.
 
W spotkaniu udział wzięli m.in. posłowie Anna Paluch, Jan Duda, Senator Jan Hamerski, przedstawicie powiatu nowotarskiego starosta Krzysztof Faber, wicestarosta Władysław Tylka, członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, dr Przemysław Stanko pracownik Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wójtowie sąsiednich gmin, samorządowcy, radni, sołtysi, delegacje OSP, delegacje szkół, przedstawiciele oddziałów Związku Podhalan w Polsce i mieszkańcy.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij