Pieniński Park Narodowy chce wykupić 40 hektarów gruntów

Fot. 2013.11.29 20:47 / news / czytano 5142 / opinie 2

Od 1. września 2013 br. na terenie PPN ruszył Projekt LIFE+ pt. „Natura w mozaice - ochrona gatunków i siedlisk w obszarze „Pieniny” współfinansowany przez Unię Europejską.

Pieniński Park Narodowy serdecznie zaprasza na spotkania inaugurujące projekt LIFE+, które będą miały charakter informacyjny, ich celem jest zaprezentowanie lokalnej społeczności założeń projektu realizowanego na terenie PPN. Może w nich wziąć udział każdy mieszkaniec zainteresowany współpracą, który czuje się odpowiedzialny za kształtowanie własnego otoczenia. Terminy i miejsca spotkań (wstęp wolny):

10 grudnia 2013 (wtorek), godz. 14:00, siedziba dyrekcji PPN, Krościenko n.D.
12 grudnia 2013 (czwartek), godz. 14:00, remiza OSP w Czorsztynie
 
Specyfiką obszaru „Pienin” jest niezwykłe zróżnicowanie warunków siedliskowych, co przekłada się na mozaikę siedlisk przyrodniczych. Celem przedsięwzięcia jest zachowanie, bądź poprawa stanu zachowania gatunków i siedlisk przyrodniczych w obszarze „Pienin” poprzez działania: Wykup gruntów przez PPN, zabiegi ochronne na łąkach i młakach, remont i modernizacja szlaków turystycznych, zabiegi ochronne na murawach, ochronę pszonaka pienińskiego Erysimum pieninicum, usuwanie obcych gatunków inwazyjnych, które zagrażają gatunkom rodzimym oraz ograniczenie negatywnego wpływu wypasu na miejscach rozrodu płazów. Ponadto projekt ma na celu uzyskanie akceptacji społeczeństwa dla działań ochronnych PPN poprzez atrakcyjne formy promocji i informacji o obszarze chronionym.
 
Do takiej sytuacji dyrekcja PPN dążyła od dawna. W ramach projektu, w ciągu kilku lat będzie mogła wykupić czterdzieści hektarów gruntów prywatnych, które leżą w granicach parku. Obecnie na terenie Parku ponad 40% gruntów jest własnością prywatną, taka sytuacja własnościowa  bardzo komplikuje jego działalność i realizację zadań.
 
Projekt Natura w mozaice - ochrona gatunków i siedlisk w obszarze Pienin jest realizowany ze środków LIFE+, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie i środków własnych PPN. Projekt jest wart ponad milion euro i zakończy się w 2018 r.
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Biznes życia2013.11.30 09:11
Cena będzie atrakcyjna 1:1, 1 m2 = 1 zł :)
mieszkaniec2013.11.29 22:11
PPN znowu będzie chciał wykupić grunty za marne grosze???? Ochrona miejsc rozrodu płazów:) a może gadów, trzeba więcej żmij wpuścić do parku! He he
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij