Policja: Oszustwo na Blik-a

2023.09.14 21:34 / news / czytano 609 / opinie 0

Wystarczy chwila nieuwagi, by stać się ofiarą przestępstwa i stracić pieniądze. Oszuści działający metodą na BLIK-a przejęli konta społecznościowe dwóch mieszkanek gminy Nowy Targ i rozsyłali wiadomości do znajomych, czy rodziny z prośbą o pożyczkę. Niestety kilka osób podało oszustom kod BLIK i straciły swoje pieniądze. Apelujemy! Zanim przekażesz wygenerowany kod BLIK, upewnij się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa.

Do nowotarskiej komendy zgłosiły się dwie mieszkanki gminy Nowy Targ, których oszuści przejęli konta na profilu społecznościowym. Następnie rozesłali do znajomych i rodziny za pomocą komunikatora wiadomości z prośbą o pożyczkę i podanie kodu BLIK. Zdecydowana większość osób, które otrzymały taką wiadomość od razu telefonicznie skontaktowały się z właścicielkami kont społecznościowych, unikając w ten sposób utraty pieniędzy. Niestety kilka osób podało przestępcom wygenerowany kod BLIK i nie weryfikując wcześniej prośby o pożyczkę, potwierdziły transakcję, tracąc gotówkę. 

Apelujemy o ostrożność i po raz kolejny przypominamy o tej metodzie działania oszustów.

Pamiętaj!
·    Zanim prześlesz wygenerowany kod BLIK upewnij się, że to nie oszust prosi o pożyczkę.  Zadzwoń do osoby, od której otrzymałeś wiadomość. Wykonanie połączenia i rozmowa zajmie nam chwilę, a może uchronić nasze pieniądze.

·    Zanim potwierdzisz transakcję BLIK-iem zwróć uwagę, gdzie twoje pieniądze będą wypłacane i potwierdź telefonicznie, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje! Przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzisz transakcji.

·    Stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej będzie je przejąć – w takim przypadku zalogowanie się wymaga potwierdzenia np. SMS).
Autor: oprac.red.
Źródło: KPP Nowy Targ
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij