Świąteczno-noworoczne rady policji

Fot. 2013.12.20 11:00 / news / czytano 2278 / opinie 0

W okresie świąteczno-noworocznym policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu przypominają o zasadach zapobiegania przykrym zdarzeniom.

Pamiętając o zasadzie, że zapobieganie sytuacjom w których można stać się ofiarą zaczyna się od zwrócenia uwagi na pewne nawyki konsumenta związane z np. przechowywaniem portfeli i dokumentów, noszeniem toreb i plecaków, chronieniem danych podczas dokonywania transakcji płatniczych czy bankomatowych jak też zabezpieczeniem samochodu. Zasady są proste, jednak zdarza się, że zajęci zakupami, pochłonięci dokonywaniem wyborów nie pamiętamy o nich – stwarzając łatwą okazją dla złodzieja czy oszusta. Obecność policjantów wiąże się ze zwróceniem uwagi na konieczność zachowania rozsądku i ostrożności podczas robienia zakupów nie tylko w galerii – ale także w innych miejscach gdzie jest dużo ludzi i gdzie można w roztargnieniu utracić - zostawić lub zagubić przedmioty osobiste.

Po pierwsze, należy pamiętać, aby prowadzić swój pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie w tych dniach, kiedy ten ruch jest znacznie większy, istotne jest, aby utrzymywać niezbędny odstęp miedzy pojazdami. Przypominamy też o konieczności włączenia świateł mijania. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. To wszystko ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Po drugie, pamiętajmy, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc, co pewien czas przerwę na odpoczynek.

Pamiętajmy także, aby nie pozostawiać wartościowych przedmiotów w samochodach. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.

Zagrożenia występują nie tylko na drodze. Warto być czujnym!

Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy o tym natychmiast Policję, nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.
 
Oto kilka wskazówek, co zrobić, żeby zminimalizować niebezpieczeństwo włamania: 
 
•  bądź czujny, złodzieje często prowadzą obserwacje przed kradzieżą i poznają twoje zwyczaje, np. o której godzinie wychodzisz i wracasz z pracy - zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu twojego domu, na głuche telefony, uczul swoje dzieci, żeby były dyskretne i nie chwaliły się, co znajduje się w domu, 

•  jeśli wyjeżdżasz, poproś sąsiada, żeby opróżniał twoją skrzynkę na listy, zabierał ulotki spod drzwi, zapalał co jakiś czas światło w twoim mieszkaniu czy otwierał okna,

•  sporządź dokumentację wartościowych przedmiotów, które posiadasz (zapisz marki i numery seryjne, oznakuj te przedmioty, które nie mają numerów, zrób zdjęcia swoich dzieł sztuki i kosztowności) - w razie kradzieży będzie łatwiej je zidentyfikować.
Źródło: KPP w Nowym Targu
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij