Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dzisiaj Elżbieta Dzikowska, podróżniczka i autorka wielu książek oraz programów telewizyjnych, odsłoniła na szczawnickim Szlaku Podróżników i Odkrywców tablicę dedykowaną jej mężowi - Antoniemu Halikowi.
Odsłonięcie kamienia z pamiątkową tabliczką to jeden z punktu programu trwających od wczoraj obchodów 120-lecia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddziału Pienińskiego w Szczawnicy i Krościenku n/D. Elżbieta Dzikowska uświetniła to wydarzenie swoją obecnością w Pieninach. Znana jest przede wszystkim z cyklu programów "Pieprz i Wanilia", które prowadziła wraz z mężem Tonym Halikiem oraz podróży jakie wspólnie odbyli. Z wypraw przywozili myśliwskie trofea, plemienne ozdoby, broń, amulety i egzotyczne kapelusze, które gromadzili z myślą o widzach. Tony Halik to najsłynniejszy z polskich podróżników. Pomimo tego, że zmarł 15 lat temu, to pozostawił po sobie ponadczasowy ślad swojej pracy w postaci książek i programów telewizyjnych.
- Jestem bardzo wzruszona i wdzięczna realizatorom i pomysłodawcom tego projektu. Tony był wspaniałym człowiekiem i perfekcjonistą. Spędziliśmy razem 23 szczęśliwe lata, ale one były szczęśliwe dlatego, że mogliśmy się dzielić naszymi osiągnięciami, podróżami i zdjęciami z Państwem. To nas bardzo wzbogacało. Cieszę się, że ten wspaniały pomysł zrealizowany został w tak pięknym szczawnickim krajobrazie. Jaki on będzie miał widok i jakie towarzystwo. Olgierd Budrewicz to jego i mój przyjaciel. Cieszę się, że będą sąsiadami i pogadają sobie o wspaniałych rzeczach. - mówiła Elżbieta Dzikowska.
Marek Misztal prezes szczawnickiego PTTK podziękował Elżbiecie Dzikowskiej za przybycie. - Jest to dla nas niezwykłe wyróżnienie i szczęście. Jest to szósty kamień w tej Alei, którą PTTK będzie starało się powiększyć. Ma ona upamiętniać ludzi takich jak Tony Halik i innych podróżników, aby nie zanikła o nich pamięć.
- Chwila jest historyczna, jako że w tej Alei jest Paweł Edmund Strzelecki, Arkady Fiedler Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i dochodzi do nich niezwykły człowiek, który przypisał Polsce wiele znamion tam daleko w świecie, ale zawsze z myślą o naszych krainach geograficznych i ludziach. Pamieć jest wiecznie żywa a wśród pamięci są osoby, które są wśród nas a jedną z nich jest Pani Elżbieta za co bardzo serdecznie dziękuję. - podkreślał Lech Drożdżyński Prezes Zarządu Głównego PTTK wręczając kwiaty Elżbiecie Dzikowskiej.
Uroczystość uświetniła gra Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Ogrodzieńca. Na zakończenie Piotr Gąsienica Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy zaznaczył: - Wierzymy i ufamy, że ta wyprawa do Szczawnicy, Pienin znajdzie się w reportażu, kolejnej książce której już teraz życzymy Pani Elżbiecie i dziękujemy jej za przybycie.
Szczawnicki Szlak Podróżników i Odkrywców został otwarty rok temu z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica i Klubu Podróżników Trzy Żywioły. Wtedy to na szlaku znalazło się pięć kamiennych głazów dedykowanych polskim podróżnikom. Wyróżnieni zostali: Paweł Edmund Strzelecki, Bronisław Kasper Malinowski, Olgierd Budrewicz, Kazimierz Nowak i Arkady Fiedler, którzy odkrywali inny, nieznany i piękny świat szanując przy tym kulturę i odmienność poznawanych plemion. Dzisiaj do nich dołączył Tony Halik.
reklama
reklama