XIX Letnia Filharmonia AUKSO – PIENINY 2018

Fot. 2018.08.13 08:59 / news / czytano 1139 / opinie 0

Letnia Filharmonia AUKSO to unikatowy festiwal muzyczny, który co roku, latem, umożliwia kontakt ze sztuką, również w miejscach położonych z dala od największych ośrodków miejskich.

W gronie artystów zaproszonych do tegorocznej edycji Filharmonii znajdą się przede wszystkim wybitni przedstawiciele polskiej sceny muzycznej, ale nie zabraknie również gości z zagranicy. Będą to: gitarzysta Waldemar Gromolak oraz kameraliści orkiestry AUKSO tworzący kwintet smyczkowy, ale także pochodzący z Izraela: wokalistka Reut Rivka i gitarzysta Dima Gorelik czy kolumbijski basista Edi Sanchez – soliści zespołu KK PEARLS, działającego pod kierownictwem polskiego pianisty Krzysztofa Kobylińskiego. Repertuarowo Festiwal wyeksponuje także jubileusz 80-lecia kompozytora Zygmunta Krauzego. Koncert inauguracyjny stanowić będzie występ czołowego polskiego gitarzysty Waldemara Gromolaka z towarzyszeniem Kwintetu Kameralistów AUKSO.
 
Program wypełni oryginalna literatura muzyczna w specjalnym opracowaniu na kameralny skład akompaniujący, stanowiony przez instrumenty smyczkowe – utwory Ponce’a, Piazzolli. Zabrzmi także jeden z najsłynniejszych koncertów Vivaldiego – „Lato”. Koncert dopełnią solowe dzieła na gitarę (Coste, Mangore, Santa Cruz, Dyens). Zespół wraz z gitarzystą Waldemarem Gromolakiem ma na swoim koncie wydaną płytę z premierowym nagraniem koncertu Manuela Marii Ponce’a Concerto del Sur w aranżacji Grzegorza Wierzby na kwintet smyczkowy i gitarę. Nagranie zostało zrealizowane w Sali Koncertowej Filharmonii Wrocławskiej w październiku 2011 roku. W listopadzie 2014 roku wystąpili podczas XI INTERNATIONALE GITARREN TAGE we Frankfurcie nad Odrą. Jako kameraliści, a także członkowie orkiestry, muzycy mieli okazję towarzyszyć i współpracować z najwybitniejszymi postaciami świata muzyki poważnej i rozrywkowej.
 
Projekt co roku okazuje się znakomitym przykładem możliwości współdziałania kilku instytucji, takich jak: Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy (organizator), Uzdrowisko Szczawnica, Thermaleo Sp. z o.o. (współorganizatorzy), Stowarzyszenia Historyków Sztuki - Zamek w Niedzicy oraz Fundacji Andrzeja Mańkowskiego (współorganizator) i Fundacji f.o.r.t.e. Nie bez znaczenia jest szeroko zakrojona współpraca z mediami. W gronie patronów medialnych znajdują się m.in.: POLSKIE RADIO Program 2, RADIO Kraków, Gazeta Wyborcza Kraków, Co Jest Grane 24, TVP Kultura, TVP 3 Kraków, Tygodnik Podhalański oraz gazety lokalne oraz portale: Z doliny Grajcarka, Pieniny24.pl, Podhale24.pl, Małopolskaonline.pl, Pieninyinfo.pl.
 
Orkiestra AUKSO zaprezentuje się w dwóch odsłonach programowych (w Szczawnicy i w Jaworkach), w każdej kładąc ważne akcenty w wątkach nawiązujących do obchodzonych w roku 2018 jubileuszy.
 
13.08 (poniedziałek)
Szczawnica – Dworek Gościnny (Foyer), g. 20.00
Koncert inauguracyjny
w programie:
N. Coste, M. Ponce, A. Vivaldi
wykonawcy:
Waldemar Gromolak (gitara)
oraz Kwintet Kameralistów AUKSO w składzie:
Marta Huget-Skiba, Mirosław Nowosad (skrzypce), Jarosław Samson (altówka), Joanna
Urbańska-Mikszta (wiolonczela), Barbara Oruba (kontrabas)

14.08 (wtorek)
Jaworki – Kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela, g. 20.00
Koncert orkiestrowy
w programie:
A. Vivaldi, I.J. Paderewski, M. Karłowicz, Z. Krauze
wykonawcy:
Waldemar Gromolak (gitara) oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka
Mosia

15.08 (środa)
Szczawnica – Dworek Gościnny (Jazz Bar), g. 18.00
Gość Festiwalu – spotkanie z Krzysztofem Kobylińskim
(prowadzenie Justyna Rekść-Raubo i Marek Moś)

15.08 (środa)
Szczawnica – Dworek Gościnny (Jazz Bar), g. 20.00
Recital fortepianowy
w programie m.in.: K. Kobyliński
wykonawca: Krzysztof Kobyliński – fortepian

16.08 (czwartek)
Szczawnica – Dworek Gościnny (Sala koncertowa), g. 20.00
Koncert finałowy
w programie: K. Kobyliński – Ethnojazz Orchestra
wykonawcy: Reut Rivka – śpiew, zespół KK PEARLS w składzie: Krzysztof Kobyliński – fortepian,
Dima Gorelik (Izrael) – gitara, Edi Sanchez (Kolumbia) – bas, Waldemar Lindner – perkusja oraz
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij